Medimagazin logo

Tıp öğrencileri yargılanacak

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 5 Aralık’ta mahkeme karşısına çıkacak tutuklu tıp öğrencilerinin etnik kimlik ve muhalif duruşlarının, terör örgütü üyeliğiyle suçlanmaları için yeterli sayıldığını belirterek, “Öğrencilere yönelik suçlamaların tamamının tıp meslek eğitimi ve sendikal faaliyetlerle ilgili olduğunu tespit ettik. Yani 5 Aralık’ta yargılanacak olan yasal SES üyeliği, TTB üyeliği ve üniversitedeki kulüp üyeliğidir” dedi.
Tıp öğrencileri yargılanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ağbaba ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, altı aydır tutuklu olan tıp fakültesi öğrencilerinin aileleriyle basın toplantısı düzenledi. Ankara’da 6 Haziran günü gözaltına alınan 43 tıp fakültesi öğrencisinden 13’ünün halen Sincan Cezaevi’nde tutulu bulunduğunu belirten Ağbaba, Türkiye’nin bu en başarılı öğrencilerinin 6 aydan beri eğitim haklarının gasp edildiğini söyledi. Bu öğrencilerin başarılarından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Milli Eğitim eski bakanı Hüseyin Çelik’ten takdir ve hediyeler aldıklarını belirten Ağbaba, bu hediye ve takdir mektuplarını gösterdi.


Öğrencilerin 5 Aralık’ta mahkeme karşısına çıkacaklarını belirten Ağbaba, “Öğrenciler hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmakla birliğe bilerek ve isteyerek yardım etmek suretiyle üye olmak’ suçlamaları var. Haklarında 15 yıla kadar değişen hapis cezaları isteniyor” dedi.
CHP Cezaevi Komisyonu üyeleri olarak, bu tutuklu öğrencileri ziyaret ettiklerini belirten Ağbaba, “Görüşmelerimizde, öğrencilere yönelik suçlamaların tamamının tıp meslek eğitimi ve sendikal faaliyetlerle ilgili olduğunu tespit ettik. Yani 5 Aralık’ta yargılanacak olan yasal SES üyeliği, TTB üyeliği ve üniversitedeki kulüp üyeliğidir” diye konuştu.

“ASIL NEDEN KÜRT OLMALARI”
Bu öğrencilerin SES ve TTB mitinglerine katılmak, üniversitede Halk Sağlığı Komitesi’ne üye olmak ve aralarındaki konuşmalarda ‘komite’ sözcüğünü kullanmak, varoşlarda sağlık taraması yapmak gibi suçlamalarla yargılandıklarını belirten Ağbaba, şunları söyledi:


“Artık AKP bize hangi kelimeleri kullanıp kullanamayacağımızın listesini vermelidir. AKP, öğrencilerin ‘komite’ yerine neyi kullanması gerektiğinin fetvasını çıkarmalıdır. Bu tutuklamalarda en önemli nokta; bu öğrencilerin istisnasız Kürt kökenli gençler olmasıdır. İşte bu vahim bir durumdur. Etnik kimlikleri ve muhalif duruşları, terör örgütüne üyelikle suçlanmalarına yeterli delil mi oluyor?”


Bu öğrenciler arasında tutuklandıkları sırada 20 gün sonra diploma alıp doktor olacak gençler bulunduğunu belirten Ağbaba, “Adaletin daha fazla gecikmeden yerini bulmasını istiyoruz. Hepsi 20’li yaşlarının başlarında hayatları karartılmak istenen bu doktor adaylarının tutsaklıklarına 5 Aralık günü yapılacak duruşmada son verilmesini temenni ediyoruz. Unutmayalım ki, ‘Bir tutsağın boynuna geçirdiğiniz zincirin öteki ucu kendi boynunuza takılır” dedi.


Tutuklu bir öğrencinin annesi Saime Akın, 18 yıldır dul olduğunu ve üç çocuğunu okutmak için fındık ve pamuk topladığını belirterek, “Yeter ki çocuklarım okusun doktor olsun diye çalıştım. Ben çocuğumu Ankara’ya gönderdim, onlar Sincan’a gönderdi. Sincan bizim çocuklarımızın yeri değildir. 6 aydır gece gündüz çocuklarımız için ağlıyoruz. Biz çocuklarımızı istiyoruz” dedi.


Tıp Fakültesi öğrencisi Özge Aydın ise, sağlığın piyasalaşmasına karşı çıkan, anadilde sağlık hizmeti, parasız eğitim ve sağlık isteyen tıp öğrencileri olduklarını belirterek, “13 arkadaşımız Sincan’da ve tek nedeni Kürt olmaları” dedi.


Ağbaba daha sonra doktorların kullandı bir gereç olan steteskopu Özge Aydın’ın bileğine kelepçe gibi taktı.


CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de, Hacettepe Üniversitesi’nde Halk Sağlığı Komitesi’ne bir böcek konularak dinleme yapıldığını belirterek, “Beceriksiz dinleyici de, kimse o koca kulak, ‘komite’yi tehlikeli bir kelime olarak görüyor ve bu komiteyi gerçek hale getirmek için kanıt bulmaya çalışıyorlar” dedi.


Demir, Hacettepe Üniversitesi Rektörü’nün ise, ‘üniversitenin babası’ olarak bu öğrencilere çocuklara sahip çıkacağına, bu suç iddiasını destekler nitelikte açıklamalarda bulunduğunu savunan Demir, “Bir rektör çocukların sorunlarını çözmeli, çözemiyorsa çözmek için adım atmalıdır” dedi.

“12 BİN LİRALIK HEDİYE ETİK DEĞİL”
Demir, TBMM Etik Komisyonu’nda, milletvekillerinin alacağı hediyelerin değerinde üst sınırı 12 bin lira olarak kabul edilmesi ile ilgili bir soruyu cevaplandırdı. Demir, “Asgari ücretin 700-800 lira olduğu, işsizliğin yüksek olduğu Türkiye’de, haksızlığın bu kadar çok olduğu bir ülkede, 12 bin lira hediye alması… Peki bunun karşılığı ne olacak? Bu gayrı etik bir olay. Bunun gündeme gelmesinin dahi doğru olmadığını düşünüyorum. 12 bin lirayla hangi ihaleler çıkartılacak, neler çıkacak, bunu siz takdir edin. Dünyanın en zengin milyarderleri Türkiye’de. Yeni zenginler üretiriz diye düşünüyorum” dedi.

tıp
öğrencileri
yargılanacak
Yorum (4)
andaç topkan
bu dava halkın sağlığını savunmanın , insan sağlığının alınıp satılabilir bir meta olmadığını savunabilmek gibi onurlu bir duruşun davasıdır... bu dava iktidara ve tüm muktedirlere karşı kimliğinden ödün vermeden dimdik durabilmenin , insan onurunu savunabilmenin davasıdır... arkadaşlarımızın , meslektaşlarımızın sonuna kadar yanındayız... onları çekip çıkaracağız...
11
Cevapla
Ahmet
Olayları çarpıtmak doğru bir davranış değil.Gerek tıp fakültelerinde gerekse diğer bölümlerde insanlar etnik ayrım olmadan eğitimini tamamlayabiliyorlar.Ama Tıp fakültesini bitirdikten sonra dağa çıkan birçok insancık var.Tuncelinin pülümür ve ovacık kırsalında hastane bile kurdukları söyleniyor.CHP timsah gözyaşları dökeceğine dersim katliamının ve diğer zulum baskıların hesabını verip bu milletten özür dilesin önce..Bu halka, geleneklerinden, inançlarından, etnik yapısından vs. ötürü CHP'nin tek partili dönemde yaptığı zulmu gavur yapamazdı!!!
1
Cevapla
drmiyazaki
benim hacettepede dönem arkadaşım dönem birincisiydi. Okullarda etnik ayrımcılığı yaptığı üzerinden olayları kışkırtmak ne kadar doğru?
1
Cevapla
dr hanife
bu ülkede sadece kürt olduğu için kim tutuklanıyor.varsayalım 5 milyon kürt var.pkk sempatizanı ve destekçisi,bölücülük yapan kim olursa olsun cezasını çekmeli.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir