Medimagazin logo

Tedavide köyden şehre inme devri kapanıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle inşa edilen Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ile tedavide köyden şehre inme devri kapanıyor. Doktor ve ilaç köylünün ayağına kadar gidiyor.
Tedavide köyden şehre inme devri kapanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bugüne kadar 43 ASM, 29 eczanenin inşaatlarını gerçekleştiren TOKİ, 19 ASM ve 15 eczane için de ihale hazırlıklarına başladı. Diyarbakır Hani ve Oyabağ, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi Karakuzu köyü, Siverek’e bağlı Karakoyun ve Söylemez Köyleri, Bingöl Karlıova Viranşehir, Muş Merkez Mercimekkale köyü, Elazığ Zafran ve Kovancılar, Malatya Doğanşehir, Merkez İnönü Mahallesi, Merkez TOKİ ve Hakimhan’a yapılacak ASM’lerin ihalesi Aralık ayında gerçekleştirilecek. TOKİ, Sağlık Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında bugüne kadar 91 sağlık ocağı ve 199 hastane projesini uygulamaya geçirdi. İdare, sağlık hizmetlerinin köylere kadar ulaştırılması amacıyla başlatılan 'ASM ve Eczane Projelerinin' inşaatlarına da hız verdi. Aralık 2011’den bu yana 43 ASM ve 29 eczanenin ihalesi gerçekleştirilerek inşaatlarına başlandı. 19 ASM ve 15 eczane için de ihale hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Donanımlarıyla küçük bir hastaneyi andıran ASM’lerin büyük çoğunluğu eczanelerle birlikte inşa edildi. Hizmet verecek hekim sayısına göre 3 kategoriye ayrılan ASM’ler '2, 3 veya 6 hekimlik' tasarlandı. 2 hekimlik merkezler 275, 3 hekimlik merkezler 295, 6 hekimlik merkezler de 590 metrekare büyüklüğünde inşa ediliyor. 2 ve 3 hekimlik ASM’ler tek katlı, 6 hekimlik olanlar ise zemin+1 kat şekilde planlandı. Eczaneler de 75 metrekare büyüklüğünde yapılıyor. ASM’ler ve eczaneler prefabrik malzemelerden ve hafif çelik konstrüksiyonla inşa ediliyor. ASM’lerde aile planlaması odası, aşı odası, acil müdahale odası, laboratuvar, poliklinik ve arşiv odası bulunacak. Kaloriferli sistemle ısıtılacak ASM’lerde jeneratör de yer alacak. ASM’lerde ısı yalıtımı için dış cephesine mantolama yapılacak.

TOKİ, 11-13 Aralık 2012 tarihleri arasında 11 ilde ASM ve eczane ihalesi gerçekleştirecek. 11 Aralık’ta, Bartın Ulus Kumluca 1'er adet 2 hekimlik ASM ve eczane, Manisa Kula 1 adet 3 hekimlik ASM, Ağrı Doğubeyazıt ve Patnos ilçelerinde 1'er adet 2 hekimlik ASM, Bingöl Karlıova Viranşehir köyünde 1 adet 2 hekimlik ASM ve eczane, Muş Merkez Mercimekkale köyünde 1 adet 3 hekimlik ASM ve eczane ile altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatlarının ihalesi gerçekleştirilecek. 12 Aralık tarihinde ise; Adana Seyhan ve Kilis Polateli 1'er adet 3 hekimlik ASM ve eczane, Elazığ Merkez Zafran ve Kovancılarda 1'er adet 3 hekimlik ASM ve eczane, Malatya Doğanşehir 1 adet 2 hekimlik ASM, Malatya Merkez İnönü Mahallesi, Merkez TOKİ ve Hekimhan ilçesinde 1'er adet 2 hekimlik ASM ve eczane ile altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı ihalesi yapılacak. 13 Aralık’ta da; Diyarbakır Hani ve Ovabağ'da 1'er Adet 2 hekimlik ASM ve eczane, Şanlıurfa Viranşehir Karakuzu köyünde, Siverek Karakoyun ve Söylemez köylerinde 1'er adet 3 hekimlik ASM ve eczane ile altyapı ve çevre düzenlemesi inşatlarının ihalesi düzenlenecek.

tedavide
köyden
şehre
inme
devri
kapanıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir