Medimagazin logo

TEB de sahte ilaç satan eczacıya soruşturma açacak

Sahte ilaç iddianamesinde ortaya çıkan şok detaylar eczacıları harekete geçirdi. Türkiye Eczacılar Birliği (TEB), İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturmaya adı karışan eczacıların isimlerini istedi. Antalya Eczacılar Odası Başkanı Kerem Zabun, “Bu ilaçları kullananların derhal doktor kontrolüne girmesi gerekiyor” dedi. Sağlık Bakanlığı da bunun üzerine Hürriyet'e özel açıklamalarda bulundu, 'Sahte ilaç için gelen olmadı. Genellikle başka ülkelere satıldığını tahmin ediyoruz.'
Kaynak: HÜRRİYET - Salim UZUN - AYSEL ALP
TEB de sahte ilaç satan eczacıya soruşturma açacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul, Ankara, Antalya, Batman, Adana, Şunlıurfa, Iğdır, Diyarbakır ve Kocaeli’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 130 adrese eş zamanlığı olarak gerçekleştirdiği sahte ilaç operasyonuna ilişkin hazırlanan iddianameden çıkan korkunç detaylar eczacıları harekete geçirdi.

BAKANLIĞA RESMİ BAŞVURU

İddianamede, kanser ilaçlarının içerisine aseton karıştırıldığına yönelik tespitleri mercek altına alan Türkiye Eczacılar Birliği (TEB), İçişleri Bakanlığı’na yazılı olarak başvurarak ismi iddianameye giren eczacıların T.C kimlik numaralarını talep etti.

DURUM ÇOK VAHİM

İddianamedeki tespitlerin kendilerini çok şaşırttığını belirten Antalya Eczacılar Odası Başkanı Kerem Zabun, “İlaçlara aseton karıştırıldığı bilgisini biz de aldık ancak elimizde inceleme raporu yok. Eğer bu gerçekse durum gerçekten çok vahim” dedi.

HARABİYET OLUŞTURUR

Asetonun çözücü bir madde olduğunu ve kozmetik alanında kullanıldığını dile getiren Zabun, “Bu maddenin ilaçlarda kullanılması karaciğer ve böbreklerde toksin etkisi yaratır ve harabiyet oluşur. Bu sonuçta insanı ölüme dahi götürebilir. Bu ilaçları kullananların derhal doktor kontrolüne girmesi gerekiyor” diye konuştu.

KONTROL YAPTIRILMALI

Bu ilaçları piyasaya sürmenin öldürmeye teşebbüs eylemiyle aynı şey olduğunu savunan Zabun şöyle dedi: ”Bu ilaçları kullanıp  başlarına bir şey gelmeyen hastalar varsa kendileri gerçekten çok şanslı. Bu kişiler aldıkları ilaçtan şüphe duyuyorlarsa hemen karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmeli.

SORUŞTURMA AÇILACAK

Tabi ilacın içinde ne kadar ve hangi kalitede aseton kullanıldığı da önemli. İlacın içindeki aseton az dahi olsa sürekli ve düzenli kullanımlarda zehirlenmeler bile yaşanabilir. Biz bu konuya son derece hassas yaklaşıyoruz hatta İçişleri Bakanlığı’na resmi yazı ile başvuru yaparak bu ilaçları satan eczacıların T.C kimlik numaralarını mesleki disiplin soruşturması açabilmek için talep ettik.”

"SAĞLIK BAKANLIĞI HASTALARI ÇAĞIRMALI"

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, sahte kanser ilacının içinde aseton olduğu iddialarının doğru olması halinde, sağlık bakanlığı'nın bu ilaçları kullanan hastaları kontrol için hastaneye çağırması gerektiğini söyledi. Kızılay, bu işe karışan eczacılara disiplin soruşturması açmak için de isim ve TC kimlik numaralarını İçişleri Bakanlığı'ndan istediklerini bildirdi.
 
Kızılay, asetonun insan sağlığına zararlı bir madde olduğunu belirterek, bu gerçek ise bunu kullanan hastaların sağlık kontrolünden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kızılay, sahte ilaç üretim ve dağıtımına katılan eczacıların isimlerini istediklerini ancak İçişleri Bakanlığı'ndan hala bir yanıt gelmediğini açıkladı. İsimlerin gelmesi halinde, bunu TEB Yüksek Haysiyet Divanı'nın karara bağlayacağını anlatan Kızılay, "Burada uyarı cezasından 180 gün meslekten men etmeye varan cezalar verilebiliyor" dedi.
 
Kızılay, meslekten kesin ihraç cezasının ise ancak kişiler hakkındaki mahkeme kararlarının kesinleşmesinden sonra verilebildiğini söyledi.

"SAHTE İLAÇ İÇİN GELEN OLMADI"

TEB'in, sahte ilaç kullanan hastaların Sağlık Bakanlığı tarafından çağrılması gerektiği sözleri üzerine aradığımız Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı yetkilileri ise sahte ilaç operasyonu gerçekleşir gerçekleşmez hem eczane hem de hasta ve hastane kayıtlarından ilgili kişilere çağrı yapıldığını açıkladılar.

Yetkililer, ancak operasyonda ele geçen ilaçların büyük oranda 'tarihi geçmiş' ya da 'kanser ilacı adı altında aspirin' türü başka ilaçlar olduğunu belirttiler. İçinde aseton olan ilaç sayısının yüzde 1 civarında olduğunu belirten yetkililer, bu tür sahte ilaçların genellikle Suriye başta olmak üzere üçüncü ülkelere satıldığını tahmin ettiklerini anlattılar.

Türkiye'de sözkonusu kanser ilaçlarının 'yok ilaçlar' listesinde olmadığını, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastane ve kliniklerde bunların kullanılmasının mümkün olmadığına dikkat çeken yetkililer, "Dolayısıyla biz o dönemde bu sahtekarlığa adı karışan eczane ve hastanelerden yola çıkarak hastalara çağrı yaptık. Ancak bugüne kadar Bakanlığımıza başvuran herhangi bir kimse olmadı" dediler.

teb
de
sahte
ilaç
satan
eczacıya
soruşturma
açacak
Yorum (1)
Av. Selvi ÖZÇETİN
TCK'da sahte ilaç yapma ve satma suçu 186 ve 187. maddelerde düzenlemiş olup madde metinleri şöyledir:TCK 186 Bozulmuş veya değiştirilmiş gıda veya ilaçların ticareti (1) Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuş, değiştirilmiş her tür yenilecek veya içilecek şeyleri veya ilaçları satan, tedarik eden, bulunduran kimseye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve binbeşyüz güne kadar adlî para cezası verilir. (2) Bu suçun, resmi izne dayalı olarak yürütülen bir meslek ve sanatın icrası kapsamında işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. TCK 187 Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapma veya satma (1) Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç üreten veya satan kimseye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve adlî para cezası verilir. (2) Bu suçun tabip veya eczacı tarafından ya da resmi izne dayalı olarak yürütülen bir meslek ve sanatın icrası kapsamında işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Görüldüğü üzere insan ve toplum sağlığı için bu kadar ciddi bir tehdit oluşturan suçların cezası yasada alt sınırı bir yıl hapis olarak belirlenmiştir. Hekim ve eczacı gibi meslek mensuplarının işlemesi halinde ceza artırılacaktır. Ancak bugünkü hali ile bu insanlık suçunun cezası bir yıldan başlamaktadır. Sahte ilacın kullanılması sonucu oluşan sonuca göre suç kapsamı gayrımuayyen kastla adam öldürme ya da yaralama kapsamına girerse ceza artacaktır. Görüldüğü üzere sonucuna bağlı olmaksızın sahte ilacın yapılması ve satılması suçunun özel bir yasayla yeniden düzenlenerek sonuçlarına mütekabil ve caydırıcı cezai müeyyideler getirilmesi zorunludur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir