Medimagazin logo

TBMM'ye hangi sağlıkçılar girecek? Her şey bu tablolarda!

12 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde tüm partiler adaylarını açıkladı. Sağlık çalışanlarının, siyasete yoğun ilgi gösterdiği gözlendi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
TBMM'ye hangi sağlıkçılar girecek? Her şey bu tablolarda!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Genel seçimler öncesi partilerin milletvekili aday listeleri kesinleşti. En fazla sağlıkçı adayı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) gösterirken, onu Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) izledi.

CHP’nin milletvekili aday listesinde 80 sağlıkçı bulunurken, MHP’nin listesinde 62, AK Parti’nin listesinde ise 54 sağlık çalışanı olduğu görüldü.

2007 Genel Seçimleri dikkate alındığında bu yıl AK Parti 42, CHP 20 ve MHP ise 8 sağlıkçı adayını seçilebilecek sıralardan gösterdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, memleketi Erzurum’dan ilk sırada milletvekili adayı oldu. Yine AK Parti’den TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl Ankara’dan, Sağlık Bakanlığı Eski Müsteşarı Necdet Ünüvar Adana’dan milletvekili adaylıklarını koydular.

CHP’den aday olan hekim kökenli milletvekili adayları arasında dikkat çeken isimler ise Süleyman Demirel Üniversitesi Eski Rektörü Metin Lütfi Baydar, Mersin Tabip Odası Eski Başkanı Aytuğ Atıcı, Sağlık Bakanlığı Eski Müsteşarı Aytun Çıray ve Mehmet Haberal oldu.

MHP’den ise eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş tekrar Kırıkkale’den birinci sıra adayı olarak gösterildi.

 

DİKKAT: BOYALI ALANLAR 2007 GENEL SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİNİN HANGİ İLDEN KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARDIĞINI GÖSTERMEKTEDİR.

 

 

tbmm'ye
hangi
sağlıkçılar
girecek?
her
şey
bu
tablolarda!
Yorum (4)
Cemil Eren
Adalet ve kalkınma partisi kısalınca si eki kaybolmuş.
0
Cevapla
Sadece kendi adıma konuşursam ben asistan olarak tam günden sonra icap nöbeti 280 TL ve dönerdede 200 TL artışım oldu nerden bakarsan 500 tl artış oldu. bundan dolayı sağlık bakanına tşk ediyorum.
0
Cevapla
c
çok değerli yorumcu mç, bir hlaksız sistemden başka ahlaksız bir sisteme geçiş yapılınca artan o değerli aylık gelirini daha da ahlaksız işler yaparak daha daha çok arttırabilisin. sonra her gece yatağına yattığında sağlık bakanına dualr okursun...
0
Cevapla
c arkadaşımın yorumunu açıkça pek anlamadım. Yıl 2002 ben genç yeni atanmış ailenin dört gözle beklediği pratisyen hekimim artık. maaşım 800 TL ve döner 200 TL toplam 1000 TL bankamatik sırasına girmeye utanırdım. (öğretmen ve polis benden az almazdı) Yıl 2002-2007 asistanım toplam maaş döner dahil 2000 TL gün aşırı nöbet buna dahil. asistanlar köle değilmiydi 5 yıllık asistanlık yıllarım aklıma geldikçe kafayı yiyiyorum. 2 yıl gün aşırı nöbet aldığım hiç kocaman bir hiç. Yıl 2008 uzmanım aldığım maaş 1800 fakat doğuda olduğum için döner fena değil fakat yan dal yapmak mecburi olduğu için bu sistemde yine asistan oldum. Yıl 2010 üniversitedeyim----1800 uzman maaşı 800 döner icaplara kendi arabamla benzinimle gelirdim kısacası uzmanım fakat geçinemiyor arada babamdan borç alıyorum (destek değil bildiğimiz borç). kredi kartı borçları falan... kimin umrundayım arkadaş sayın c nin mi bakanın mı yoksa TTB nin mi. Yıl 2011 döner 800 den 1600 icap 300 toplam aldığım 3000 TL den 4000 TL ye çıktı. diyeceksinizki bütün bunlar 1000 TL içinmi hayır değil şimdi aile hekimi yani bildiğimiz eski pratisyenler 7000 TL alıyor. Evet belki benim aldığım para artı hocalarım artık özelde çalışamıyor. fakat ben maddi açıdan biraz rahatladım bunun içinde ki sadece bunun için yoksa sağlık bakanının tüm çalışmaları için değil sağlık bakanımıza tşk ediyorum. yani asistan pratisyen hekim gibi bazal tabaka hekimlere bu sistem yaramış durumda eğer mesai dışı 5 den sonra çalıma serbest olursa tüm doktorlar bu sistemde sevinecektir. Evet bir doktor kesinlikle mesai dışı yani 17 den sonraa istediği yerde hakkı ile çalışmalı. hep derim bir asistanın hak edişi 5000 TL nin altında olmamalıdır. Fakat biz yeni nesil doktorlar eski doktorların (muayene adresi verenlerin, simsarcı doktorların) kurbanıyız. utanması gereken biri varsa ben değil eski doktorlardır. Sonuç olarak yaşım 33 elimde var sıfır. demek istediğim bu sistemi bu sağlık bakanı bozmadı sistem daha öncede bozuktu zaten. son olarak herkesin grüşünede saygılıyım.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir