Medimagazin logo

Tarihî Zeynep Kâmil Hastanesi yenileniyor

İSTANBUL'A başta eğitim ve sağlık olmak üzere, kültür, spor, tarım ve güvenlik gibi alanlarda özel hizmetler sunan İstanbul İl Özel İdaresi, sağlık alanında gerçekleştirdiği hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor.
Kaynak: YENİASYA
Tarihî Zeynep Kâmil Hastanesi yenileniyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastaların tedavi ve bakımlarını ücretsiz gerçekleştirmek amacıyla, Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın kızı Zeynep Hanım tarafından, eşi Yusuf Kamil Paşa’nın da desteğiyle 19. yüzyılda inşa edilmiş bir sağlık kurumu olan Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yenileniyor. Zeynep Kâmil Hastanesi’nin restorasyonu için proje çizim aşamasında olan İl Özel İdaresi, hastanede hangi yenilemelerin yapılacağını tespit ediyor.


Zeynep Kâmil Hastanesi:
HASEKİ Sultan Darüşşifası ve Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi gibi Osmanlı Döneminin zengin, yardımsever ve etkili kadınları tarafından yaptırılan hastanelerin bir örneği olan Zeynep Kâmil Hastanesi, 1882 yılında hizmet vermeye başladı. Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı’nda askerî hastane olarak kullanılan Zeynep Kâmil Hastanesi, 1927 yılında yatılı Ebe ve Hemşire Okulu öğrencilerinin kullanımına verildi. 1952 yılında Dr. Fahri Atabey’in başhekimliğinde Kadın Hastalıkları Kliniği ve Çocuk Kliniği’nin yapımına başlandı, zaman içinde eklenen binalarla hastane bugünkü görümünü aldı.

tarihî
zeynep
kâmil
hastanesi
yenileniyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir