Medimagazin logo

'Tam gün'le dönüş yüzde 60

Tam Gün Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından, yasanın önceki halinden memnun olmayan ve iki yıl ücretsiz izne ayrılan bin 200 öğretim üyesinin yüzde 60'ı üniversitelerine dönme kararı aldı. Emekliliğini isteyen doktorlardan da yasa çerçevesinde sözleşmeli olarak faydalanılabilecek.
Kaynak: YENİ ŞAFAK - ELİF ÖZLEM KARATAŞ
'Tam gün'le dönüş yüzde 60
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tam Gün Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından, yasanın önceki halinden memnun olmayan ve iki yıl ücretsiz izne ayrılan bin 200 öğretim üyesinin yüzde 60'ı üniversitelerine dönme kararı aldı. Süreç boyunca 370 civarında öğretim görevlisi de, emekliliğini istedi. Yasa çerçevesinde üniversiteler şimdi, emekliye ayrılan ve geri dönmeyen hocalardan da sözleşmeli olarak faydalanabilecekler. Tam Gün Yasası'nın yeniden şekillendirilerek yürürlüğe girmesi ile birlikte, daha önce mağdur olan ve bu sebeple üniversite hastanelerinden ayrılan öğretim görevlileri üniversitelerine tekrar dönmeye başladı. Yasasının esnemesi ile birlikte daha önce 2 yıllık ücretsiz izne ayrılan bin 200 öğretim üyesinin yüzde 60'ı tekrar üniversitelerine dönme kararı aldı.

 

370 KİŞİ EMEKLİLİĞİNİ İSTEDİ

Süreç boyunca tasarıdan memnun olmayan ve emekliliği gelen 370 civarında öğretim görevlisi de, emekliliğini istedi. Yasa çerçevesinde üniversiteler şimdi emekliye ayrılan ve geri dönmeyen hocalardan da sözleşmeli olarak faydalanabilecekler. Bu kapsamda, yükseköğretim kurumlarının kadro ve pozisyonlarında bulunmayan profesör ve doçentler, tıp ve diş hekimliği fakültelerinin ihtiyaç duyulan alanlarında teorik ve uygulamalı eğitim ve öğretim ile araştırma faaliyetlerinde bulunmak ve bu faaliyetlerin gerektirdiği işleri yapmak üzere sözleşmeli öğretim üyesi olarak da istihdam edilecek.

 

TERCİHLERİNİ YAPACAKLAR

Bu süreçte 650 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2547 sayılı Kanun'a geçici 59. madde eklenmiş, buna göre de öğretim üyelerine, iki yıl ücretsiz izin hakkı verilmişti. Böylece öğretim görevlileri 2 yıl izin alıp bu süre içinde mesleki faaliyetlerini icra edebildiler. Ücretsiz izin sonunda ise akademisyenler tercihlerini yapıp, ya dışarıdaki faaliyetlerine son verecekler ya da üniversitede sadece eğitim ve araştırma faaliyetinde bulunup, dışarıdaki işlerine devam edebilecekler.

'tam
gün'le
dönüş
yüzde
60
Yorum (3)
kocher
başlıkla, torba yasada onaylanan tamgün'ün ilgisi yok. başlık 2011 agustos-1 temmuz 2013 arasında 'ücretsiz izin' dönemini kapsıyor. temmuz'da dönen öğretim üyeleri üniversitelerinde devam ediyor. yaşı müsait ve emeklilik hakkını elde eden öğretim üyeleri emekliliği ister. asıl 18 nisan'dan sonraki 6 aylık süre. çünkü yasa "kırk katır kırk satır" diyor. ara şans bırakmıyor, ücretsiz izni de kabul etmiyor. burada iki grup vardır: a)3-4 büyük şehir ve emeklilik hakkı gelenler: bunların %50 den fazlası 18 nisan ve sonraki aylarda ayrılır. b) bulunduğu yerde tamamen özel çalışma imkanı kısıtlı (özel hastane vb) anadolu üniversiteleri( ile a-b grubu emekli hakkı gelmeyenler): burada ayrılma oranı %50 altında olabilir. bu kişiler de muayenehanelerini üniversite içine taşıma anlamına gelen üniversitede mesai sonra özel hasta bakar ve ameliyat eder. her iki şıkta da vatandaş bu hocalara ulaşmak için muayenehane sistemi gibi yine para ödeyecek.
0
Cevapla
Yakup
Yıllardır tam gün çalışan, kamuda çalışan ama ne Döner ödemesi, ne Askeri hekim ve sgk hekimine verilen %700 lük Ek Denge Tazminatı alamayan binlerce hekim var. Bu mazlumları daha ne kadar görmezden gelmeye devam edeceksiniz?
0
Cevapla
A.K.
Yeni Şafak'ın haberlerini Medimagazin olarak iyice inceledikten ve kesin doğru olduğuna kanaat getirdikten sonra yayınlamanızı öneririm.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir