Medimagazin logo

Spor hastaneleri eğitim de verecek

Kurulması için çalışmaları başlatılan Türkiye Spor Hastanesi'nin ayrıntıları belli oldu. Buna göre sporculara klinik destek, bilgi ve eğitim sağlaması hedeflenen hastane, spor hekimliği için okul görevi de görecek.
Kaynak: YENİ ŞAFAK - AYBİKE EROĞLU
Spor hastaneleri eğitim de verecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ülke sporunun başarısında, sporcu sağlığının korunması kritik öneme sahip. Yetişmiş sporcuların sağlık sorunları nedeniyle kaybedilmesi ve müsabakalarda istenilen sonuçların alınamaması nedeniyle sporda başarı girişimleri başlatılmıştı. Girişimler kapsamında düğmeye basılan spor hastanesi projesinde sona gelindi. Sporculara klinik destek, bilgi ve eğitim sağlaması hedeflenen Türkiye Spor Hastanesi, spor hekimliği için okul görevi de görecek.

20 bin metrekare klinik alanı bulunan hastane yaklaşık 45 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Hastanede 4 dijital ameliyathanenin yanı sıra 50 yatak kapasiteli yataklı servis hizmeti verilecek.

OLİMPİYAT STADINA YAKIN KURULACAK

3 bin 600 metrekare egzersiz ve ölçüm alanı ile 20 bin metrekare laboratuvar alanının da bulunacağı hastanede ayrıca 50 sporcu kapasiteli oksijen tedavisinin yapılacağı normobarik hipoksik konaklama merkezi de yer alacak. Atatürk Olimpiyat Stadı yakınlarında kurulması planlanan hastanenin yeri için farklı seçenekler de gündemde. Ölçümler yoluyla bilgilerin araştırma laboratuvarlarında incelenmesi de hastanenin akademik hayata vereceği katkılar arasında gösteriliyor. Sporcuların yaralanma sonrası geliştirdiği performans da böylelikle takip edilebilecek. Sporculara klinik destek, bilgi ve eğitim sağlaması hedefleniyor.

ENGELLİLERE İMKANLAR SAĞLANACAK

Türkiye Spor Hastanesi fiziksel engelli sporcuların ihtiyaclarına da cevap verecek nitelikte. Duygusal ve sosyal gelişim aracı olarak kullandığı spor faaliyetlerinin engelli sporculara büyük destek sağladığı biliniyor. Türkiye Spor Hastanesi'nde beden gelişimi, sosyalleşmek ve özgüven sağlanması noktasında engelli bireylere önemli yararlarla bilinen spor faaliyetleri için özellikli alanlar da yer alacak.

 

Egzersiz ve ölçüm alanları, araştırma laboratuvarlarıyla iç içe tasarlanan Spor Hastanesi'nde, sporcuların yaralanması sonucu başvurulan merkez olmanın ötesinde rutin kontrollerin yapıldığı, performans gelişimine de katkı sağlanacak.

spor
hastaneleri
eğitim
de
verecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir