Medimagazin logo

Solunum yolu enfeksiyonlarında artış! Bakan Koca 4 kritik soruyu yanıtladı

"İçinde bulunduğumuz kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için, endişe edilecek bir durum yok." diyen Sağlık Bakanı Koca, enfeksiyonlara ilişkin 4 soruya yanıt verdi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Solunum yolu enfeksiyonlarında artış! Bakan Koca 4 kritik soruyu yanıtladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Sosyal medya hesabından solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle merak edilen konuları yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Belli başlı noktaları dikkatinize sunmak istiyorum." sözleriyle şu bilgileri paylaştı:

Solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış söz konusu? Şu an hangi virüsler etkin?

"İçinde bulunduğumuz kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için, endişe edilecek bir durum yok.

Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’e yakın artış olduğunu söyleyebiliriz. En sık grip yani influenza, sonra RSV ve Covid görülmektedir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığı bu dönemde ne yapılmalı?

Soğuk algınlığı, nezle kaynaklı şikâyetler karşısında normalde davrandığımız gibi davranmalıyız. Bu gibi şikâyetler hepimizin pek çok kez tecrübe ettiği gibi basit tedbirlerle kısa sürede geçer. Eğer şikâyetler uzun süre devam ediyorsa öncelikle aile hekimine başvurmamız gerekir. Önemli bir nokta daha var: Kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü büyüklerimiz, 2 yaşın altındaki yavrularımız üst solunum yolu enfeksiyonlarından fazlaca etkilenebilir. Bu sebeple, gecikmeden acil servislerimize başvurulması önem arz eder.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Risk grubundaysak aşı yaptırmalıyız. Enfeksiyon taşıyan veya belirtisi olan bir kişi ile aynı ortamdaysak kendimizi riskten korumalıyız. Bizde enfeksiyon varsa başkalarıyla aynı ortamdayken maske takmalıyız. Bunlar dışında, birçok faktör daha var: Hijyen, bol sıvı tüketmek, beslenmeye dikkat etmek gibi.

Hastanelerde  yer sıkıntısı var mı?

Hastanelerde servis yatağı doluluk oranımız  ortalama %65. Yani servis yataklarında bir sorunumuz yok.

Yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık %72. Yani geçen yıla göre bir miktar artış var. İstanbul’da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık %83. En fazla artışın olduğu il İstanbul. İstanbul’daki artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak, sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz.

Sonuç olarak: Covid  günlerinden  kalma tecrübemizin birazını kullanmak bile bu kışı sağlıklı geçirmemizi sağlayabilir."

saglik bakani
fahrettin koca
solunum yolu enfeksiyonlari
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir