Medimagazin logo

Sivil öğrencilere GATA yolu açıldı

Başta GATA olmak üzere 15 askerî hastanede öğrencilerin stajı için toplam 53 kontenjan ayrıldı.
Kaynak: TÜRKİYE - Gökhan KAYA
Sivil öğrencilere GATA yolu açıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Geçtiğimiz yıllarda sivil hastalara tedavi imkanı sunmaya başlayan GATA'ya meslek liseli sivil öğrencilerin de yolu açıldı. Bir dönem askeri disipline ayak uyduramadıkları gibi gerekçelerle sivil meslek lisesi öğrencilerin asker hastanelerinde staj yapma uygulamasını durduran Milli Savunma Bakanlığı, bu öğrencilerin tekrar GATA başta olmak üzere asker hastanelerinde yaz staj uygulaması yapmalarının önünü açtı. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı, sağlık meslek lisesi öğrencileri ile teknik ve endüstri meslek liselerinin tıbbi cihazlara ilişkin bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler için asker hastanelerinde beceri eğitim ve yaz stajı kontenjanı ayrılması konusunda talepte bulundu.

 

Konuyu değerlendirmeye alan Genelkurmay Başkanlığı da Ankara, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Elazığ, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Tekirdağ illerinde GATA başta olmak üzere 15 asker hastanesinde öğrencilerin staj yapabileceğini bildirdi. Bu sayede 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında Anadolu sağlık meslek lisesi öğrencileri ile diğer mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanı öğrencileri için Milli Savunma Bakanlığına bağlı asker hastanelerinde 53 kontenjan ayrılırken, bu öğrenciler buralarda toplam 300'er saatlik yaz staj uygulamasına katılabilecek. Konuyla ilgili il milli eğitim müdürlüklerini bilgilendiren MEB, ayrılan kontenjanının az olması nedeniyle Anadolu sağlık meslek lisesi öğrencileri ile diğer mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanı öğrencilerinin söz konusu eğitimlerini Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre ilgili birimlerle işbirliği halinde gerçekleştirilmesi istedi.

sivil
öğrencilere
gata
yolu
açıldı
Yorum (1)
erdal harmancı
Ben van ercişte biyomedikal cihaz teknolojisinde öğrenciyim staj maduriyetim var bana doğuda herhangi bi ilde staj bulmama yardim edebilirmisiniz
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir