Medimagazin logo

Sigara bırakma polikliniklerine yoğun ilgi

İzmir'deki 13 sigara bırakma polikliniğine son 3 yılda yaklaşık 50 bin kişinin başvurduğu, yoğun talep dolayısıyla öne geçmek için ''torpil'' isteyenlerin olduğu, kentte yeni sigara bırakma polikliniklerin açılacağı bildirildi.
Sigara bırakma polikliniklerine yoğun ilgi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, son yıllarda Sağlık Bakanlığının sigarayı bıraktırma konusunda arttırdığı faaliyetler sonucunda, vatandaşlar bağımlılıktan kurtulmak için sigara bırakma polikliniklerine yoğun ilgi gösterdi. Alo 171 Sigara Bırakma Hattı'nı arayan binlerce kişi, kendilerine en yakın sigara bırakma polikliniğine yönlendirildi. İzmir'de son 3 yılda bu polikliniklere başvurarak sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısı 50 bine ulaştı. Sağlık Bakanlığının İzmir'e 15 bin hasta için gönderdiği sigara bırakmada yardımcı ilaç yoğunluktan dolayı planlanandan 4 ay önce bitti.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Vakkas Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara bağımlılığının sona erdirilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda İzmir'de sigara bırakma polikliniklerine olan başvuru sayısında yüzde 300-400'lük artış yaşandığını, eskiden günde 3-5 olan başvurunun bugün 15-20'lere çıktığını söyledi.

İzmir'de toplam 13 sigara bırakma polikliniğinin bulunduğunu, yoğun talep üzerine Alsancak Devlet Hastanesi, Göztepe ve Bayraklı'da yeni sigara bırakma poliklinikleri açılacağını belirten Benli şöyle konuştu:

''Karşıyaka Polikliniğindeki 30-35 kişilik eğitim salonuna 100 kişi geliyor ve aynı eğitim öğleden sonra da tekrarlanıyor. Sigara bırakma polikliniklerindeki yoğunluktan dolayı torpil isteyen bile var. Kendilerinin de sıraya dahil edilmesini, ilaç almak istediklerini söyleyenler var. Kimseye torpil yapacak değiliz. Bakanlığımızın yaptığı çalışmayla ücretsiz ilaçlar verildi. Şu anda ilaçlar tükendi. Çok iyi bir geri dönüşüm aldığımızı görüyoruz. Bağımlılıktan kurtulmak isteyerek başvuranlardan yüzde 70 civarının sigarayı bıraktığını öğreniyoruz. Sigarayı bırakma polikliniklerinde yoğunluktan dolayı 3 ay sonraya gün verilse de bırakmakta kararlı olanlar beklemeli ve sigaradan kurtulmalı.''
 

sigara
bırakma
polikliniklerine
yoğun
ilgi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir