Medimagazin logo

"SGK'nın açığı daha fazla"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemle, 2000-2007 dönemindenki bütçe açığını karşılaştırdı
Kaynak: POSTA
"SGK'nın açığı daha fazla"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı 1992-1999 döneminde SSK’nın verdiği toplam açığın 2,2 milyar lira, 2000-2007 döneminde ise bu rakamın 43 milyar lira olduğunu savundu.

Oran, yazılı açıklamasında, hükümetin sosyal güvenlik politikalarını eleştirdi.

Sosyal güvenlik sistemindeki açığın son on yılda katlanarak büyüdüğünü savunan Oran, açığın bu yılın tamamında 30 milyar lirayı bulmasının beklendiğini savundu.

AK Parti’nin iktidarda olduğu 9,5 yıllık dönemde bütçeden sosyal güvenlik sistemine aktarılan toplam paranın 350 milyar liraya yaklaştığını ileri süren Oran, "SGK’nın açığındaki hızlı büyümede, sağlık giderlerindeki artış etkili oldu. İlaç giderlerinin 2002’de 4,3 milyar lira olan yıllık tutarı, 2011’de 14 milyarı aştı; yıllık tedavi gideri ise 2,8 milyardan 21,8 milyara çıktı" ifadelerini kullandı.

Oran, şunları kaydetti:

"AKP, izlediği politikalar sonucu SGK bütçeden sürekli kaynak çeken bir kuruma dönüşünce, bu kez de giderleri azaltma telaşına düştü ve muadil ilaç, ya ucuzunu al ya farkını öde gibi uygulamalarla harcamaların bir bölümünü vatandaşa yıkmanın yollarını arıyor, emekli ve sigortalılara yeni yeni faturalar çıkarmanın planlarını yapıyor. Sosyal güvenlik kapsamında bir yandan halkın sağlık için ödediği fatura giderek büyürken, diğer yandan hakları daraltılıyor. SSK’yı kim kötü yönetti? Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı yaklaşık 8 yılı kapsayan 1992-1999 döneminde SSK’nın verdiği toplam açık sadece 2.2 milyar lira. Oysa, SSK, Kılıçdaroğlu’nun görevden ayrılmasından sonraki 8 yılda, yani 2000-2007 döneminde ise tam 43 milyar TL açık verdi. Bu durumda kim başarılı kim beceriksiz ve sistemi batırma noktasına getirmiş halkın vicdanına bırakıyorum. Aldatan ve Kandıran Partinin bu konuda da halkı yanılttığı ortadadır. 1992’de dönemin hükümeti, kurtarıcı olarak Kılıçdaroğlu’nu SSK’nın başına getirdi. Kılıçdaroğlu, batıran değil kurtaran kişi oldu. "

sgk
sgk açığı
baskın oran
kemal kılıçdaroğlu
bütçe açığı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir