Medimagazin logo

SGK, hastalık hastalarını yakın takibe aldı

SGK, bir yılda 10’un üzerinde başvuruda bulunan 2 milyon hasta tespit etti. Bu hastalara önce broşür gönderilerek uyarılacak, etkili olmazsa evlerinde ziyaret edilip doktora neden sık gittikleri sorulacak.
Kaynak: STAR - Hüseyin Özay
SGK, hastalık hastalarını yakın takibe aldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık harcamalarını düşürmenin formülünü arayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, hastalık hastalarını yakın takibe aldı. Yapılan denetimlerde bazı vatandaşların her hafta doktora gittiğini tespit eden SGK, bir yılda 10’un üzerinde tedavi için başvuran 2 milyon hastayı önce broşür ile uyaracak. Broşürün etkili olmaması halinde ‘hastalık hastaları’ evlerinde ziyaret edilerek niye sık doktora gittikleri sorulacak. Yıllık sağlık harcamalarının 50 milyar liraya dayanması üzerine düğmeye basan SGK, sağlık giderlerini düşürmek için üç ayaklı denetim planı hazırladı. Doktor, eczane ve vatandaşlardan oluşan denetim planının hedefinde, günde 300 reçete yazan aile hekimleri, hastalara sürekli yüksek fiyatlı ilaçları satan eczaneler ve ‘hastalık hastası’ olarak nitelendirilen sık sık doktora giden vatandaşlar var. Denetim planının ilk iki aşamasında bulunan çok sayıda reçete yazan doktorlar ile yüksek fiyatlı ilaçları satan eczaneler tek tek tespit edildi.

Her hafta başvuranlar bile var

Söz konusu kişilerle ilgili, önümüzdeki yıldan itibaren yoğun bir denetim programı başlatılacak. Denetim planının üçüncü aşamasında yer alan sürekli doktora giden vatandaşlarla ilgili de ön inceleme yapıldı. İnceleme çerçevesinde milyonlarca vatandaşın, doktora gitmeyi alışkanlık haline getirdiği belirlendi. Bu çerçevede, ilk etapta bir yılda 10’un üzerinde tedavi için sağlık kuruluşlarına başvuran ve ciddi bir hastalığı olmayan 2 milyonun üzerinde vatandaş bulunduğu saptandı. Hatta bazı vatandaşların, belirli bir hastalığı olmamasına rağmen düzenli olarak her hafta hastaneye başvurduğu belirlendi. Bu tespitler üzerine de SGK bu 2 milyon vatandaşın adreslerini çıkardı. Söz konusu hastaların adreslerine birer broşür gönderilecek. Gönderilecek broşürde, gereksiz ilaç kullanımlarının zararları, gereksiz tedavi giderlerinin bütçeye getirdiği yük anlatılacak.

sgk
hastalık
hastalarını
yakın
takibe
aldı
Yorum (1)
sibel tayga
herhafta değil,hergün en az 3-4 polikliniğe giden diyecektiniz galiba.yılda 10 değil 100 defa başvuran ne olacak,açın bakalım denetleyin bu ruh hastalarını,şimdi ruh hastası deyince bunu yayınlamazsınız siz,hastaların gücüne gider diye.ama bu tıbbi bir terim ruh hastalığı bizim toplumumuzun en büyük sıkıntısı.bugün hiç keyfim yok diye gece acile gelen,gece saat 3 de vitamin iğnesi yaptırmaya gelen,bir yetmişliği içip sarhoş olup gelip acilde doktoru hemşireyi taciz eden bana bakcaksın sarhoşum şikayetim bu diyen başka hangi toplumda var
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir