Medimagazin logo

Sezaryen, batı illerinde yüzde 80’e ulaştı

Risk ve belirli gereklilikler oluştuğu zaman yapılması gereken bir ameliyat türüdür sezaryen doğum. Son yıllarda artan sezaryen oranları tüm dünyada endişeyle izleniyor. Türkiye’de son yapılan nüfus ve sağlık araştırması sonuçlarına göre sezaryen, doğu da yüzde 8 iken batı illerinde yüzde 80’lere varmış durumda.
Kaynak: ZAMAN - TUBA KAYA AYDOĞAN
Sezaryen, batı illerinde yüzde 80’e ulaştı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Jinekoloji ve Obsteristik Derneği tarafından açıklanan sezaryen raporuna göre, eldeki kanıtlar normal vajinal doğumun hem anne hem de bebek için, hem kısa hem de uzun vadede daha güvenli olduğuna işaret ediyor. Raporda  yüksek olan sezaryen oranlarının ilk planda makul bir düzeye çekilmesinin doğru olduğu söyleniyor. Bu da Türkiye için ilk aşamada %35’ler civarı olarak belirtiliyor. Uzmanlar son yıllardaki sezaryen artışında ise tıbbi, yasal, psikososyal, sosyal ve maddi faktörlerin etkisinden söz ediyor.  Bunun yanında sezaryen oranlarının ailenin eğitim durumu arttıkça artış göstermesi, batı bölgelerinde ve özel hastanelerde çok sık görülmesi yöntemin yalnızca zorunluluk durumunda uygulanmadığını gösteriyor. Özellikle anne ve hekim tercihi sonucu gerçekleşen sezaryen oranları giderek artıyor.

 

Fatih Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Melek Uzun, “Travma riskinin alınmaması, bebeğin daha güvende olacağı, annenin doğum yolunu uzun vadede koruyacağı gibi savlar öne sürülse de, çalışmalara göre anne ve bebek sağlığında sezaryen, normal doğum kadar olumlu değil.” diyor. Hekimin anneyi sezaryene yönlendirmesinin yanlış olduğunu dile getiren Uzun, “Anneye sezaryen ve normal doğum tüm ayrıntılarıyla anlatılmalı ve hekim normal doğum tarafında olmalıdır.” diye konuşuyor. Uzun, sezaryenin olması gereken durumları şöyle sıralıyor: Çok iri bebek, bebeğin oksijensiz kalması, kanamalar, bebeğin plasentasının doğum yolunu kapaması, annenin hastalıkları, gebelik zehirlenmeleri, anne çatısının darlığı, doğum yolundaki urlar, daha önce sezaryen olma ya da rahime yönelik ameliyat geçirmek.

 

SEZARYEN İLK EMZİRMEYİ GECİKTİRİYOR

Türk Jinekoloji ve Obsterik Derneği’nin raporuna göre sezaryenin olumsuz etkileri şöyle: İlk emzirmede gecikme, emzirme devam süresinde kısalma, patolojik kilo kaybı gibi sorunlar anne-bebek bağlanmasında problem oluşturuyor. Uterusa yapılan cerrahi girişim, sonraki gebelik ve doğumları olumsuz etkiliyor. Sezaryen oranları yaklaşık üç kat artmasına karşın, serebral felç oranlarında değişiklik yok. Zamansız sezaryene bağlı erken doğumda, bebekte solunum sorunları normal doğuma göre 39. haftada bile 2-2,5 kat daha fazla. Sezaryende bağırsak kolonizasyon değişiklikleri görülebiliyor. Tıbbi olmayan nedenlerle yapılan sezaryenlerin göreceli risk ve yararlarına dair güçlü kanıtlar yok. Oysa veriler normal doğumun anne ve bebek için, hem kısa hem de uzun vadede daha güvenli olduğunu gösteriyor.

sezaryen
batı
illerinde
yüzde
80’e
ulaştı
Yorum (4)
Opdr
Ebelik meslegini guclendirmedigin surece , normal dogumun dogasi geregi olusan komplikasyonlardan dolayi hekimi sucladigin surece sezaryen oranini dusuremezsiniz. Ben bir jinekolog olarak 10-15 saat hastanin basinda bekleyip karsiligindada 400 tl odediginiz banada bu 400 tl den ancak 50 tl pay verdiginiz normal dogumu yaptirmam yaptiramam. Size 200 tl ben vereyim bana normal dogum gelmesin daha iyi. Hasta sezaryen istesin ben ona para vereyim yeterki basima bela olmasin. 10-15 saat sanki bebegin kanaldan gecisini ben sagliyorumda defalarca sorularina muhatap olup saatlerce diken ustunde duracagima yaparim sezaryeni kurtulurum. Halen anlayamadi kimse sezaryeni para icin yapmiyoruz beladan kurtulmak icin yapiyoruz.
1
Cevapla
dr
bistürileri toplatın...o zaman...yaparsınız..her şeyi yaptınız ya..
0
Cevapla
CAFER ARSLAN
Cerrahi branşların en önemli özelliği bir zorunluluk ve doğabilecek risklerin önceden telafisi için var olmasıdır. Anne ve doğacak bebeğin sağlığını, doktoru ve hamile hastasından daha fazla hiç kimsenin düşünebileceğine inanmıyorum. Bu bağlamda kararı bu iki kişinin vermesi kadar sağlıklı bir durum olamaz.Branşında uzmanlaşmış bir hekimin kararına, gizli siyasi hedefler ve onun doğrultusunda taraflı yapılacak açıklamalarla müdehale etmeye çalışmak tıp mesleğini dahada kötüye götürecektir.
1
Cevapla
cm
Vajinal doğumun Sezaryen doğuma göre daha iyi olduğuna ikna etmeye çalışmayın .İnanmıyorsanız Kadın Doğumcuların nasıl doğurduğuna bakın.Benim eşim 2 defa sezaryen oldu.Gerekçelerden hiçbiri yoktu.Sadece cerebral palsy riski nedeniyle ben istediğim için oldu.Cerebral gelişebilcek riskin normal doğumda sezaryene göre çok yüksek olması nedeniyle sezaryenin oranının artması kötü bir gelişme değil.Aksine iyi bir gelişmedir.Cerepral felçlerin TÜRK milletine getirdiği yükleri bir hesaplayın.Sezaryen maliyeti hiç kalır yanında.Sezaryenda , genetik kökenliler dışında palsi ihtimali erdeyse yoktur.Bir de bu açıdan bakın gerçeğin ne olduğunu anlayabilmek için.Normal doğumda bu ihtimali sezaryen düzeyine indirecek bir yötem yok.Olması da zor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir