Medimagazin logo

Selanik treninde kriz!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'un, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyeleri ile birlikte Atatürk`ün ölüm yıldönümü dolayısıyla Selanik`e düzenlediği "Atatürk`ü Anma ve Barış Treni" seferi skandala dönüştü. Bakan Müezzinoğlu ile beraberindeki heyet sınır geçişleri sırasında Yunan makamları tarafından saatlerce bekletildi. Sınırda yaşanan kriz nedeniyle tren yolculuğu ile bu sabah 09.05 yapılacak törene yetişmesi imkansız hale gelen Bakan Müezzinoğlu kara yoluyla Selanik'e geçti. Selanik giden ve aralarında milletvekilleri, basın mensupları ve çok sayıda dernek üyesinin bulunduğu grubun tren yolcuğu ise halen sürüyor. Trende kalanlar Yunan yetkililere baskı yapıp lokomotifi durdurdu ve saat 9’u beş geçe Atatürk’ü saygı duruşu ve İstiklal marşı ile andı.
Kaynak: MİLLİYET - Serpil Çevikcan
Selanik treninde kriz!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ev sahipliğinde Batı Trakya dernek temsilcileri, gazetecileri ve milletvekillerini taşıyan tren normalde bu sabah Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu an olan saat 9:05’te Selanik’te doğduğu evde düzenlenecek törende olmayı planlıyordu.

Ancak Yunan makamlarının treni önce üçbuk saat Pythion sınır kapısında pasaport ve gümrük gerekçeleriyle gereğinden fazla oyalaması, ardından da iki saat teknik sebeplerle bir başka istasyonda tutması nedeniyle heyet Selanik’te yapılan törene yetişemedi.

Gece yaşanan kriz sırasında Yunan Dışişleri Bakanlığı ile görüşen Bakan Müezzoğlu'nun çabaları da sorunu çözmekye yetmedi. Sabah 09.05 yapılacak törene geç kalacağını anlayan Bakan ve beraberindeki az sayıdaki yetkili Selanik’e yetişebilmek için trenden inip karayoluyla Selanik'e geçti.

 
 
Trende kalıp törene yetişemeyenler ise trenin kontrolünü elinde tutan Yunan yetkililere baskı yapıp lokomotifi durdurdu ve saat 9’u beş geçe Atatürk’ü saygı duruşu ve İstiklal marşı ile andı.
selanik
treninde
kriz!
Yorum (1)
DrMA
Sayın Bakan yunanlılar sizi sınırdan sokmazken siz Yunan doktorları ülkemize davet etmeye devam edin.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir