Medimagazin logo

"Sanatçı Mutaf olmaktansa, Mutaf hoca olmayı tercih ettim"

Prof. Dr. Mutaf: "Yıllar geçtikçe bunun çok doğru bir karar olduğuna inanıyorum"
"Sanatçı Mutaf olmaktansa, Mutaf hoca olmayı tercih ettim"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GAZİANTEP - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Mutaf, bir dönem sanatçılık yaptığını belirterek, "Sanatçı ve müzisyen Mutaf olmaktansa, Mutaf hoca olmayı tercih ettim" dedi.

Bir dönem "Ayşa" şarkısıyla ünlenen ve ihtisasını estetik cerrahi üzerine yapan Prof. Dr. Mutaf, sanat dünyasından sessiz sedasız çekilerek, asıl işine, cerrahlığa yoğunlaştı.

Gaziantep'te, bebekken yüzü yanan ve doktorların tedavisinin mümkün olmadığını söylediği için evden dışarı çıkmayan 41 yaşındaki Asiye Engiz'e kendi dokularından yüzüne yaptığı nakille gündeme gelen Mutaf, bir hastayla ilgili düzenlediği basın toplantısında sanatı neden bıraktığıyla ilgili soruları da yanıtladı.

Sık sık sanatçılığı neden bıraktığıyla ilgili sorularla karşılaştığını belirten Mutaf, "Allah'ın rahmetine kavuşan anne ve babamın en büyük dileği beni hekim olarak görmekti. Başarılı ameliyatlar ve insanlara faydalı işler yaptığım zaman 'iyi ki bu işi bırakmışım' diyorum" dedi.

Herkesin anne ve babalarının emeğinin karşılığını verme duyarlılığı gösterdiğine işaret eden Mutaf, şöyle devam etti:

"Müzik yapmaya devam etseydim, işte bu insanlara faydalı olamazdım, bu ekiple çalışamazdım. Müziği insan kendi ruhunda da yaşayabilir, kendi uhdesinde hep vardır müzik. Ama bunu kondisyon olarak yaptığınız zaman hekimlik manasında ciddi bir handikaptır. Çünkü bizim işimiz kıskanç bir kadın gibidir, başkasını hiçbir zaman hayatınıza sokmak istemez, eşit olmak istemez. Aksi takdirde başarısız olursunuz."

- Müzik ve hekimlik bir arada yürümüyor

Bir yandan müzik diğer yandan da hekimlik yapmanın mümkün olmadığına dikkati çeken Mutaf, müziği ve sanatçılığı "yüce uğraşı alanı" olarak nitelendirdi.

Müziğin insana güzel şeyler katan bir alan olduğunu vurgulayan Mutaf, "Ama ben sanatçı ya da müzisyen Mutaf olmaktansa, Mutaf hoca olmayı tercih ettim. Yıllar geçtikçe bunun çok doğru bir karar olduğuna inanıyorum. Çok şükür ve iyi ki de bırakmışım diyorum" diye konuştu.

Sanatçılığı bıraktığı dönemde, serbest çalışan bir uzman hekim olduğunu, akademik titrinde plastik cerrahi uzmanının yer almadığına işaret eden Mutaf, Japonya'da mikro cerrahi eğitimi aldığını, herhangi bir kurumda çalışmadan müziğe başladığını anlattı.

Müziğin kendisi için bir hobi olduğunu vurgulayan Mutaf, "Ama tabi ki insan akademisyenlik veya hocalık noktasında bir adım attığında tıpkı zor ve uzun bir yola çıkar gibi üzerindeki ağırlıkları bir kenara bırakması gerekiyor. Hedefe kilitlenmek için bunu yapmalı" dedi.

Katıldığı plastik cerrahi kongrelerinde bilimsel çalışmalarla ilgili sahne aldığını dile getiren Mutaf, müziğin içinde kalmadığını kaydetti.

"sanatçı
mutaf
olmaktansa
mutaf
hoca
olmayı
tercih
ettim"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir