Medimagazin logo

Sahte ilaca kasten öldürme cezası

Hürriyet'ten Oya ARMUTÇU'nun yazısı...
Sahte ilaca kasten öldürme cezası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlığı tehdit eden ürünleri mercek altına alan ve sahte ilaca savaş açan Sağlık Bakanlığı şimdi de mevzuat değişikliği için harekete geçti. Sahte ilaç satıp insanların ölümüne neden olanlar TCK’da yapılacak değişikle “kasten öldürmek” kapsamında cezalandırılması için çalışma yürütülüyor.
 

İnternetten çoğu kez zayıflama, cinsel güç artırıcı olarak tamamen bitkisel diye satılan sahte ilaçlara “kasten öldürme” cezası geliyor.
Sağlığı tehdit eden ürünleri mercek altına alan ve sahte ilaca savaş açan Sağlık Bakanlığı şimdi de mevzuat değişikliği için harekete geçti. Sahte ilaç satıp insanların ölümüne neden olanlar TCK’da yapılacak değişikle “kasten öldürmek” kapsamında cezalandırılması için çalışma yürütülüyor. Sağlık Bakanlığı’nın TCK’nın 82. maddesi başta halkın sağlıyla oynanmasına ilişkin maddelerde caydırıca mevzuat değişikliği öngörecek çalışması son hali verildikten sonra Bakanlar Kurulu’na sunulacak.

SİTELERE SAVAŞ AÇILDI

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, sağlığı tehdit eden ilaç ve gıda takviyesi gibi “tamamen bitkisel” diye satılan ürünlere internette de savaş açmıştı.Bu ürünlerin internette pazarlanmasını engellemek için harekete geçen bakanlık, başta 75 internet sitesinden satış yapıldığını belirledi. Son 10 ay içinde endikasyon belirtilerek tanıtılan veya zararlı kimyasallar içeren yüzlerce tıbbi cihaz, kozmetik ve gıda takviyesi ürünle ilgili toplatma kararları da alındı ve suç duyurusunda bulunuldu.

REKLAMLARI DA YASAKLANDI

Reklam Kurulu da bu ürünlerin reklamlarını yasaklayarak idari para cezası uygulamasına karar verdi. Ancak, toplatma kararına rağmen satışa devam edildiğini tespiti üzerine 81 ilin valisine “Denetimlere kesintisiz devam edin” talimatı verildi. Sorumlular hakkında adli ve idari tüm kanuni işlemleri başlattı.

MEVZUAT YETERSİZ

Ancak, mevzuat yetersizliğinin olduğunun ortaya çıkması üzerine bakanlık bu konuda da çalışma kararı aldı. Son olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ankara, İstanbul, Bursa, Van ve Aydın’da eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, 23 kişiyi gözaltına alınmıştı. 23 zanlı, emniyetteki işlemlerinin ardından “örgüt kurma” ve “Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet” suçlarından adliyeye sevk edilmişti.

PARA VERİP ÖLÜM SATIN ALMAYIN

Uzmanlar da vatandaşları “Bu ilaçlar sahte ve sağlığınızı tehdit ediyor.Doktora danışmadan reçetesiz, internet üzerinden sakın ilaç almayın. Para verip ölüm satın almış olursunuz” diye uyarıyorlar.

sahte
ilaca
kasten
öldürme
cezası
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir