Medimagazin logo

Sağlıkta yeni dönem: Uzaktan muayeneyi SGK karşılayacak!

Hastanelerde yeni dönem başlıyor. Uzaktan muayene masrafları artık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak. Doktorlar gerekli gördüğü takdirde rapor ve reçete yazabilecek.
Kaynak: NTV Haber
Sağlıkta yeni dönem: Uzaktan muayeneyi SGK karşılayacak!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastanelerde yeni dönem yarından itibaren başlıyor. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde artık uzaktan muayene yapılacak. Muayene ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılayacak.

Randevu alınması gerekiyor 

Uzaktan muayene için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) randevu alınacak. Randevu alınan hastane için uzaktan muayene günde bir adetle sınırlandırıldı. SGK, aynı hastanede aynı hasta için günde sadece bir uzaktan muayene ücretini karşılayacak.

Reçete ve rapor yazılabilecek

Uzaktan muayeneyi uzman doktorlar gerçekleştirecek. SGK, hastanın aynı hastaneye (acil servise başvurular hariç) aynı uzmanlık dalı için on gün içinde yapılacak yeni uzaktan muayene bedellerini karşılamayacak.

Doktorlar, muayene sonrasında tedaviye yönelik e-reçete ile ilaç yazabilecek. Uzaktan muayenede yazılan ilaçlar SGK ile anlaşmalı eczanelerden alınabilecek. Doktor, hasta için e-rapor da düzenleyebilecek. 

Hangi hastaneler kapsamda?

Uzaktan muayene, Sağlık Bakanlığına bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti kuruluşlarınca verilecek. İkinci basamak hastaneler, eğitim ve araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri ve dal hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri (TIP merkezleri), entegre ilçe hastanelerinden oluşuyor. Üçüncü basamak ise eğitim ve araştırma hastanelerinden oluşuyor. Tüm şehir hastaneleri üçüncü basamakta bulunuyor.

İhtiyaç halinde hastaneye gidilecek

Uzaktan sağlık hizmeti sadece gerekli bilişim teknoloji altyapısına sahip, bakanlıkça izinli hastanelerde sunulabilecek. Sağlık hizmeti talep eden kişi, uzaktan sağlık hizmetinin elverdiği ölçüde muayene edilecek.

Doktorun, hastalardan bir hastaneye giderek yüz yüze muayene olmasını önerebilecek.

Giyilebilir teknolojiler ve diğer tıbbi cihazlar ile sağlık hizmeti talep eden kişinin sağlık verileri ölçülebilecek ve takip edilebilecek.

Salgınla başladı, 2022'de yönetmelik yayınlandı

Koronavirüs salgını döneminde karantinadaki hastalar için uzaktan muayene yapılabiliyordu.

Sağlık Bakanlığı, 2022 yılında konuyla ilgili yönetmelik yayımladı. Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmelik, Şubat 2022’de yürürlüğe girmişti.

SGK ise geçen ay Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yaparak, uzaktan hasta değerlendirmeye yönelik sağlık hizmetlerinin bedellerini karşılama kararı aldı.

uzaktan muayene
sgk
mhrs
muayene
Yorum (5)
Ahmet
artık hastaneye gelmeden ilaç, rapor yazdın muhabbeti de biter belki
15
Cevapla
hayaldi gerçek oldu
çok şükür bunu d gördük.
6
Cevapla
ödemesi
watsup üzerinden paranın resmiyle mi olacak.
5
Cevapla
uzman
yakından hizmette dr lara 21 milyon, 38 milyon tazminatlar oldu yakın zamanda. birde uzaktan deneyelim denmiş. fantezisi bol.
5
Cevapla
Adnan
tek faydalı tarafı, uzaktan doktoru dövemezler, en fazla küfür ederler. sanırım herşey kaydediliyordur. bence bundan dolayı halkımız bu uygulamayı pek sevmez. yani aksiyon yok
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir