Medimagazin logo

Sağlıkta şiddete 'insanlık' dersi: 17 akademisyen ve çok sayıda öğrenci yer aldı

Erzurum'da, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete dikkati çekmek amacıyla "insanlık konseri" düzenlendi
Kaynak: AA
Sağlıkta şiddete 'insanlık' dersi: 17 akademisyen ve çok sayıda öğrenci yer aldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avrupa Tıp Öğrenciler Birliği (EMSA) Atatürk Üniversitesi Temsilciliğince sağlık çalışanlarının uğradığı saldırı ve şiddete yönelik farkındalık oluşturulması amacıyla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi ile hastanede görevli 17 akademiysen ve doktorun yanı sıra çok sayıda öğrenci, Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu'nda sahne aldı.

Konserde yer alan doktor, akademisyen ve öğrenciler, davul gösterisinin ardından şarkı ve Türk Halk Müziği eserlerini seslendirdi. Konsere sağlık çalışanları ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Ercişli, etkinlikte yaptığı konuşmada, üniversite yönetimi olarak sanata önem verdikleri dile getirerek, şunları söyledi:

 "Yeni nesil üniversite kapsamında eğitim ve Ar-Ge çalışmalarının yanında toplusal fayda ve katkı bizim için çok önemlidir. Toplumsal katkı yönünde ise en fazla yol kateden unsur sanattır. Ünlü yazar Tolstoy'un söylediği gibi, sanat bazen bir çizgi, bazen bir kelime, bazen bir renk, bazen de bir ses olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıkta yaşanan şiddete yönelik farkındalık oluşturmak için hazırlanan bu programda ise karşımıza bir ses olarak çıkıyor." 

"Sağlıkta şiddet bitene kadar biz susmayacağız"

EMSA Atatürk Üniversitesi Temsilcisi Ahmet Şimşek de şiddete boyun eğmediklerini  göstermek için konser düzenlediklerini söyledi.

Dünyayı güzelliğin ve iyiliğin kurtaracağına inandığını dile getiren Şimşek, "Hiçbir zaman şiddetin karşılığı kötülük değildir. Her zaman iyi, doğru ve güzel olmaya çalışıyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz. Hocalarımız ve arkadaşlarımız şarkılar söyledi, ritim gösterisi yapıldı. Bir sağlık çalışanı bile şiddete uğrasa haykırmaya devam edeceğiz. Sağlıkta şiddet bitene kadar susmayacağız." dedi.
 

sağlıkta şiddet
avrupa tıp öğrenciler birliği
prof. dr. sezai ercişli
Yorum (2)
dr
Çok güzel bir etkinlik, tebrik ederim. Sağlıkta şiddete bu tür etkinliklerle dikkat çekme gerçekten çok "insanca" . Ama maalesef şiddet uygulayan magandaların "insanca" etkinliklerle kısa dönemde ders alıp düzelmeleri pek mümkün görünmüyor. İnşallah orta ve uzun dönemde hayırlı sonuçlar alabiliriz. Kısa dönem için kolluk kuvveti ve yargının sağlıkta şiddet üzerine gitmesi elzem görünüyor.
32
Cevapla
s y
Kişisel fikrim bu etkinliklerin şiddedeti azalmayacağı yönünde. Sağlıkcıların söyleyip, sağlıkcıların dinlediği konser magandalara nasıl bir etkı yapabılir.
25
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir