Medimagazin logo

Sağlıkta savurganlığın önlenmesi halkın bilinçlenmesine bağlı

14 Mart Tıp Bayramı sebebiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'nde düzenlenen kutlama programında sağlıkta ülke genelindeki savurganlığa dikkat çekildi.
Sağlıkta savurganlığın önlenmesi halkın bilinçlenmesine bağlı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

14 Mart Tıp Bayramı sebebiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'nde düzenlenen kutlama programında sağlıkta ülke genelindeki savurganlığa dikkat çekildi.Hekimlerin sağlık harcamalarında bonkör davrandığı, halkın ilaç tüketimi konusunda bilinçsiz olduğu, bunun da faturasının ekonomiye yüklendiği vurgulandı. Sağlıktaki savurganlığa hiçbir ekonominin dayanamayacağının altı çizilirken, bunun önüne geçmek için hastaların hekimler tarafından bilinçlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Tıp Fakültesi Pembe Salon'da gerçekleşen 14 Mart Tıp Bayramı kutlama programında konuşan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, hekimliğin insanlar üzerinde büyüleyici bir özelliği bulunduğunu söyledi. Bu büyünün zaman zaman hekimler tarafından istismar edildiğinin altını çizen Prof. Dr. Akan, sağlık harcamalarındaki savurganlığı eleştirdi. İlaç tüketiminin artarak Türkiye'nin dünyanın en büyük 13. pazarı haline gelmesinde hekimlerin büyük rolü olduğunu kaydeden Akan, "İlacı biz yazıyoruz. Hem de hasta çabuk iyileşsin, iyi doktor olayım diye en pahalısını yazıyoruz. Veya pahalı ilacı çok yazıp televizyon gelsin diyenler var. Halk da bilinçsiz olunca herkesin elinde torba torba ilaç var. Bu prim öyle noktalara vardı ki, primsiz çalışan yerler kapanmaya başladı. İğneyi önce kendimize batırmalıyız. Bu kadar savurganlığın altından hiçbir ekonomi kalkamaz." dedi.

Bu savurganlığın önlenmesi gerektiğini ifade eden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Akan, "Yeşil kartı olanlar, devlet hastanelerine gidiyor, özel hastanelere gidiyor, bir de tıp fakültelerine geliyor. 3 ayrı yerde tahlil yaptırıp ilaç yazdırıyor. Yani devlete 3 kez para ödettiriyor. Hekim hekim gezmenin faturası ekonomiye çıkıyor. Bu sorunun çözülmesi lazım. Hekimler olarak hastalarımızı bilinçlendirmek, eğitmek zorundayız. Onlara bu ilaç ve sağlık harcamalarının parasını yurt dışına gittiğini anlatmalıyız." şeklinde konuştu.

Son yıllarda 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarında sadece sağlık sorunlarının gündeme getirildiğini bildiren OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu, sağlıktaki güzel hizmetlerin göz ardı edildiği eleştirisinde bulundu. Prof. Dr. Şahinoğlu, "Sağlık alanında birtakım sorunlarımız var. Ancak bunları aşmak çok çalışmaktan geçiyor. Tıbbiyeli çok çalışmalı, bunu da yaşamı boyunca sürdürmeli. Belki uykusunu, tatilini bölüp hastasına koşacak. Bazen bir teşekkür bile bulamayacak. Ama hekim hoşgörülü olacak. Sorunları inceleyip bilimsel bakış açısıyla ele almalıyız. Her güçlüğe rağmen insan için çalışmalıyız." ifadelerini kullandı.

Samsun-Sinop Tabip Odası Başkanı Dr. Cem Şahan ise konuşmasında hükümetin sağlıkta yaptığı dönüşüm programını eleştirdi. Tıp Bayramı kutlama programı, mesleğinde 30, 40, 50, 55 ve 60 yılını doldurmuş hekimlere plaket verilmesiyle sona erdi.

Zaman

sağlıkta
savurganlığın
önlenmesi
halkın
bilinçlenmesine
bağlı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir