Medimagazin logo

Sağlıkta Napolyon devri

Tabipler Birliği: Kamu-özel ortaklığı modeliyle devlet sağlık hizmetlerinden çekilecek, yurttaşın cebinden çıkan para artacak.
Kaynak: CUMHURİYET - SİBEL BAHÇETEPE
Sağlıkta Napolyon devri
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Meclis’te görüşmeleri süren “Kamu-özel ortaklığı” modeli ile Türkiye’de devlet hastanesi modelinin ortadan kalkacağı, özellikle yabancı sermayenin hastane yatırımları yapacağı, devletin tamamen sağlık hizmetlerinden çekileceği, sağlığın tamamen paralı hale geleceği belirtiliyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, tasarının yasalaşması ile şehir hastanelerinin kurulmasına başlanacağını, yurttaşın birçok sağlık hizmetinin bedelini cebinden karşılayacağını belirterek “Türkiye’ye yabancı sermaye girişi bununla başlamış olacak. Kamu hastaneleri yabancı sermaye gruplarına 25-49 yıllık anlaşmalarla kiralanacak. Bu tam bir kapitülasyondur” dedi.

Prof. Özdemir Aktan, ülkemizde sağlık harcalamalarının giderek arttığını, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağlık hizmetlerinin yüzde 50’sini sağladığını, kamu özel ortaklığı ile birçok ödemeden çekileceğini, sağlığın da tamamen özelleşeceğini vurguladı. AKP iktidarlığı ile ilaca ve doktora ulaşımın kolaylaştığı, hastaların bir torba tetkik ile hastanelerde dolaştığını ancak hastalara teşhis koyacak sorumlu hekimlerin bulunamadığını anlatan Aktan, söz konusu modelle yurttaşların sorunlarının katlanacağını anlattı.

Sağlık Bakanlığı’nın yeni sistem ile sağlıktan tamamen çekileceğini ifade eden Aktan, “Yasa tasarısında bir şirket gelecek, o hastaneyi yapacak, işletecek, devlet de buna karşılık bir kira ödeyecek. Bu hastanenin ek sağlık hizmetleri, yemeği, güvenliği, temizliği, kafeteryaları da ihaleye verilecek şirkette olacak. Bu da yetmezmiş gibi hastanelerin boşalttığı yerler de bu şirketlere verilecek, istenilen bölümler ihaleye çıkarılacak” dedi.

 

Konumları cezbediyor

Kamu-özel ortaklığı yasasıyla Uluslararası Tahkim devreye gireceğini kaydeden Özdemir Aktan, özetle şunları söyledi: “Yani insanlar Türkiye’ye gelecek, yatırım yapacak, bunu da riske atmak istemeyecekler, fiyatlandırmayı da ben yaparım diyecek. SGK’nin ödeme kapsamı da ister istemez daralacak. Örneğin Ankara Numune, Zekai Tahir Burak, Sami Ulus hastaneleri boşaltılacak, şehrin dışında Etlik ve Bilkent’teki şehir hastanelerine taşınacak. Yasayla hastanenin otoparkını, yemekhanesini, korumasını, temizliğini de o şirkete veriyor. Üstelik boşalttığı yeri ‘siz burayı alın, ne isterseniz yapın’ dedi. TTB’nin açtığı dava sonucu Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. Tek bir amaç var, Türkiye’ye yabancı sermaye girişini sağlamak. 25-49 yıllık anlaşmalar yapmak tam kapitülasyondur. İnsanları en fazla cezbedenlerden biri İstanbul’daki hastanelerin yerleri. Örneğin Şişli Etfal Hastanesi Şişli’nin, Taksim İlkyardım Hastanesi Taksim’in göbeğinde. Haydarpaşa Numune Hastanesi Haydarpaşa Port projesi içinde düşünülen yerler arasında. Buralar İstanbul’un en kıymetli yerleri arasında geliyor. Ayrıca şehrin göbeğindeki hastaneleri şehrin dışına taşımak da mümkün değil, ulaşım sorunu yaşanabilir. Haydarpaşa, Şişli Etfal gibi hastaneler tarihi hastanelerdir. Bunların olduğu yerde korunması gerekli. Yasa çıkarsa hepsi yok olacak.”

sağlıkta
napolyon
devri
Yorum (2)
Frankie Bellevan
bizim milletin umurunda mı? ancak başına gelirse anlar.
0
Cevapla
dr. ali
Tabipler Birliği sana ne milletin cebinden çıkacak paradan, sen doktorlarınmı, yoksa sokaktaki vatandaşınmı temsilcisisin. sokakdaki vatandaş oyuyla kendi çıkarını korur sen merak etme, korumazsada kendi bileceği iş, seni ilgilendirmez.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir