Medimagazin logo

Sağlıkta indirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lira ceza!

Gümrük Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu sağlık reklamlarını inceledi. 225 sağlık reklamı mevzuata aykırı bulundu, 2 milyon 657 bin lira ceza kesildi!
Kaynak: AKŞAM - Miray ÇİMEN
Sağlıkta indirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lira ceza!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastalar istismar edilmeyecek!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu,  ticari reklamlar ve haksız ticari uygulamalarla ilgili inceleme ve denetimleri gerçekleştirirken, tüketicilerin sağlığının, güvenliğinin ve ekonomik çıkarlarının, reklamlar ve haksız ticari uygulamalar vasıtasıyla zedelenmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Reklam Kurulu’na 2017’de yapılan toplam 5 bin 20 adet başvuru yapıldı. Bu başvuruların 812 tanesi ise sağlık sektörü reklamları hakkında oldu. Kurul 227 adet sağlık reklamını incelemeye alırken, 225’ini mevzuata aykırı buldu. Aykırı bulunan sağlık reklamlarının 172 adedine durdurma, 53 dosyada ise idari para ve durdurma cezası verildi.

İNDİRİM DE VAR KAMPANYA DA

Bu kapsamda verilen ceza miktarı ise toplam 2 milyon 657 bin 17 lira oldu. Yapılan tanıtımlarda sağlık hizmetlerine ticari bir görünüm kazandıran fotoğraf ve videolara yer verildiği belirlenirken, indirim, kampanya veya fiyat bilgilerinin de yer aldığı tespit edildi. 

sağlıkta reklam
kampanya
reklam kurulu
ceza
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir