Medimagazin logo

Sağlıkta her açıdan sağlıksız görüntü

HÜRRİYET'ten Şükrü Kızılot'un yazısı...
Sağlıkta her açıdan sağlıksız görüntü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


“Hangi açıdan?” diye soranlar için yanıtlayalım; birçok açıdan.

Örneğin;
- Sağlık harcamalarının, GSYH oranı yönünden, AB ülkeleri arasında sonuncuyuz ...
- 10 bin kişiye düşen doktor ve hemşire sayısı yönünden, AB ülkeleri arasında yine sonuncuyuz.
- Sağlık verileri yönünden, bırakın sonuncu olmayı açık ara gerideyiz.

DOKTOR VE HEMŞİRE
Uzun uzun yazmaya gerek yok. Tabloya bakılması yeterli.
Gerek sağlık harcamalarının GSYH’e oranı yönünden, gerekse 10 bin kişiye düşen doktor ve hemşire sayısı yönünden, AB ülkelerinin çok gerisindeyiz.
Türkiye’de 10.000 hastaya; 14 doktor, 19 hemşire düşerken, AB’de ortalama 33 doktor ve 74 hemşire düşüyor.

SAĞLIK VERİLERİ EKSİK
Türkiye’deki sağlık verilerine baktığımızda, Avrupa Topluluğu İstatistik Ofisi olan Eurostat’da bulunup, Türkiye’de bulunmayan sağlık verilerinin çok fazla olduğu fark ediliyor. Birkaç örnek vermek gerekirse;
· Doktorların yaşa ve cinsiyete göre dağılımı,
· Tedavi edilen hastalığın türüne göre yatak sayısı,
· Uzun dönemli hastalık tedavileri için ayrılan yatak sayısı,
· Hastanelerin teknik ve teknolojik donanımı,
· Cinsiyet, yaş, bölge ve gelir gruplarına göre hastane hizmetlerinden memnun olmayan hasta yüzdesi,
· Kanser taraması yaptıran kişi yüzdesi,
· Uzun zamandır bir hastalıkla mücadele etmek durumunda kalan kişi yüzdesi,
· Bir hastalık nedeniyle çalıştığı işe 6 aydan fazla ara vermek durumunda kalan kişi yüzdesi,
· İçki ve sigara kullanım, bırakma, başlama oranlarına ilişkin göstergeler,
· Psikolojik durum endeksi,
· Son 12 ayda grip aşısı olan kişi yüzdesi
gibi verilere AB üyesi tüm ülkeler ile AB’ye aday ülkeler yer veriyor ve düzenli olarak güncelleniyor. Türkiye ise, sağlık konusunda Eurostat ile veri uyumlaştırmasının oldukça gerisinde kaldığı için elindeki sınırlı veriler sağlık sisteminin etkinliği ve başarısı konularında karşılaştırmalı bir analiz yapılmasına olanak vermiyor.
Sağlık sistemindeki bu sağlıksız görüntünün de operasyona ihtiyacı var.

 

sağlıkta
her
açıdan
sağlıksız
görüntü
Yorum (16)
gölgelice
Almanya'da 11.4, Türkiye'de 6.7 diyorsunuz da; Almanya'da muayene ve tetkiklere ödenen para ile bizdeki ödenen 27 lirayı da bir karşılaştırdınız mı? Veya, ayda 50 ameliyat yapan bir genel cerrahın aldığı 3000 lira parayla karşılaştırdınız mı? Yani demek istediğim Almanya'da vatandaş dr'a 1 çıkabiliyorsa, bizde 5 çıkabiliyor. Fakat bizdeki işlemler paraya yansımadığından, yani "uzman sırtından ağalık" yapıldığı için biz gerideymişiz gibi görülüyor. Hal bu ki doktora ulaşım çok daha sıradan ve kolay. Bizde eğer onların rakamlarıyla dr'a para verilse idi, o rakam 6.7 değil 67.7 olurdu.
0
Cevapla
Mehmet Yılmaz
Bir de bu ülkedeki doktorların gelirleri kıyaslansaydı.(Herkesin ağzında doktorların gelirleri sakız oldu).Avrupa ve ABD'deki meslektaşlarımız ne kadar alıyor...
0
Cevapla
drmi
Niye sağlıkta reform yapıp avrupanın en iyilerinden biri olmuşuz ya... büyük başarı sağlanmış ya... harikaymışız ya... her icraatta her işte dezenformasyon,rakamları saptırmada ve uyduruk verileri işimize geldiği gibi göstermede, kötüyü iyi gösterme sanatında lideriz biz. başka da birşeyde değil. insanları kandırabildiğiniz,gaza getirebildiğiniz sürece baştasınız, başarılarınız devamını dileriz ne diyelim..
0
Cevapla
esatb
asıl düzeltilmesi gereken sağlık harcamalarına halkın katılımıdır. elini cebine sadece sigara parası için atan ama sıra dr a geldiğinde paragöz dr diyen bir halk ile sağlık sistemi kötüleşmeye ve çökmeye mahkumdur. mükemmel olmasa da eski sistemde halk bu harcamaya katılıyordu. şimdi ise aynı paralar misli ile tazmin ediliyor ama hekimin cebine değil hastane sahiplerinin cebine gidiyor. ancak SGK ile özel hastaneler de ayakta kalmayacak. diğer yandan daha çok dr la daha çok sağlık olabileceği gibi bir fikre nasıl ulaşılabildiğini çok merak ediyorum. tüm sağlık harcamaları içinde en ucuz kalem doktor giderleri olduğu için siz dr sayısını istediğiniz gibi artırabilirsiniz ama bu artış sizi daha sağlıklı yapmaz. Sağlıksız dr demek sağlıksız toplum demek. önemli olan kaliteli, araştıran, inceleyen, kendini geliştiren hekim demek. aylık 4-5 bin tl ye çalışan ( ve sürekli azalan rakamlara), geleceğine dair bir sürü endişe taşıyan, çocuklarını nasıl okutacağını düşünen aile hekimleri ve uzmanlarla nereye kadar.
0
Cevapla
ds
Merak etmeyin doktorlarin gelirleri o ulkedeki asgari ucretle yada herhangi bir yukseklisans mezunu ile yukseklisans diplomasi ile mezun olan bir pratisyen hekimin maasinin orani ile yapilsaydi bu arastirma, ulkemizdeki ortalama gelire ve egitim yilina gore kazancizinzin oldukca fazla oldugunu gorurdunuz. Ama yine bagirin universite acmayin, kontenjan arttirmayin diye.(pasta cok lezzetli tabi). Duyanda bunu soyleyenlerin hepsi cerrahpasa capa mezunu sanir. Ben oldum baskasi olmasin mantigi. Birde tip cok zor diyorsunuz size bir elektronik muh yada makina muh okumanizi ondan sonra yorum yapmanizi tavsiye ederim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir