Medimagazin logo

'Sağlıkta Eşitsizlik Raporu'ndan çarpıcı sonuçlar

Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı ''Sağlıkta Eşitsizlik Raporu''na göre, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında sağlık hizmetlerinde uçurum var.
'Sağlıkta Eşitsizlik Raporu'ndan çarpıcı sonuçlar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AA muhabirinin yeni yayımlanan rapordan derlediği bilgilere göre, insanların sağlık hizmetlerine ulaşması, en zor hastalıklarla uzun süre mücadele edebilmesi ya da tedavisi mümkün en kolay hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmesi, dünyanın hangi bölgesinde yaşadıklarına, kendi ülkeleri içindeki ekonomik durumlarına göre büyük farklılıklar gösterebiliyor.

Raporda yer alan istatistikler arasında kadın ve çocuk sağlığı rakamları dikkati çekiyor. Zengin ve yoksul arasındaki ayrımın en çarpıcı göstergeleri arasında yer alan anne ölümlerine bakıldığında, ölümlerin yüzde 99'unun gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde olduğu görülüyor. Rapora göre, Afganistan'da yaşayan bir kadının doğumda hayatını kaybetme riski 11'de 1 iken İrlanda'da bu rakam 17 bin 800'de 1.

Gelir düzeyi iyi bir ülkede dünyaya gelen bebeğin 5 yaşını görme şansı, az gelişmiş ülkelerdeki çocukların iki katı olarak belirtilen raporda, ishal, sarılık, zatürre gibi tedavi edilebilir hastalıkların az gelişmiş bölgelerde her yıl milyonlarca çocuğun hayatını kaybetmesine neden olduğu kaydediliyor.

-Yaşam süresi farkı 36 yıl-

DSÖ istatistikleri, gelir düzeyi en yüksek grup ile en düşük grup arasındaki yaşam süresi farkının 36 yıla ulaştığı bilgisini veriyor. Düşük gelirli ülkelerde ortalama ömür 57, yüksek gelir grubunda 80 olarak belirtiliyor. Örneğin Malavi'de doğanlar ortalama 47 yıl yaşarken, bir Japonun ömrü 83 yıla çıkabiliyor.

Sağlık alanındaki farklılıkların ve eşitsizliğin hükümetler tarafından uygulanacak programlarla azaltılması çağrısında bulunan DSÖ, eşitsizliğin sadece bölgeler arasında değil, aynı ülke içinde, hatta büyük metropollerde farklı gelir grupları arasında bile ürkütücü boyutlara ulaşabildiği uyarısında bulunuyor.

'sağlıkta
eşitsizlik
raporu'ndan
çarpıcı
sonuçlar
Yorum (2)
ALİ
Sağlıkta eşitsizliği gelsinler de bizde görsünler. Hekim ücretleri bile 4-5 parçadan fazla, birine verilen diğerine verilmiyor, biri diğerinden çok daha mahrum. Ama yakında hepsi mahrumiyette eşitlecek sanırım.
0
Cevapla
özlem sonkal
dahili hekimler baktıkları poliklinik kadar,cerrahi hekimler artı olarak yaptıkları ameliyatlar kadar,hemşireler servislerde ve nöbetlerde baktıkları hasta kadar,fizyoterapistler tedavi ettikleri hasta sayısı kadar..vs vs kim kime ne yaptıysa o kadar döner sermayenin alındığı sistem gerçekleştiğinde sağlıkta eşitsizlik kalkar!Yanisadece doktor eşitlik istediği zaman kalkmaz!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir