Medimagazin logo

Sağlık müdürlükleri olsa da olur olmasa da

Sağlık müdürlükleri olsa da olur olmasa da
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle zaten verimli çalışmayan sağlık müdürlüklerinin yanında birde ilçe sağlık müdürlükleri kuruldu. Neresini ele alsak kopacak olan  bu yeni müdürlük yapısını eleştirmenin vakti geldi de geçiyor bile. Sırasıyla sıkıntıları dile getirelim de sesimizi duyan olur belki.

İlçe müdürlüklerinin görev, yetki ve sorumluluklarının tam olarak belli olmamasından, yeterince bilgi ve deneyime sahip personel bulunmamasına kadar bir çok sıkıntı var. İlçe Sağlık Müdürü var ama harcama yetkisi yok. En ücra ilçede bile bir okulun çatısı aksa oranın ilçe milli eğitim müdürü derhal müdahale edebilmekte ancak ilçe sağlık müdürünün ilçedeki 112 istasyonu veya   lojmandaki küçük bir sıkıntı için 1 TL bile harcama yetkisi yok, ayda il merkezine üç beş yazı yazan müdürlük.

Çalışanlar halk sağlığı müdürlüğü personeli, İlçe Sağlık Müdürü ise TSM Sorumlu Tabibi. Böyle bir durumda oranın adı ilçe sağlık müdürlüğünden ziyade ilçe sağlık bekçiliği olsa yeridir. Her ne kadar İl Sağlık Müdürü harcama yetkisini devredebilse de sorumluluğu devam ettiğinden Türkiye genelinde yetki devreden sağlık müdürü bulunmamaktadır. Aceleyle çıkarılan kararnamede ilçe sağlık müdürlükleri “ortaya karışık bir şeyler yap” mantığıyla tanımlanmış gibi.

Gelelim İl Sağlık Müdürlüğüne KHK ile görevleri sona eren  bir çok hastane yöneticisi ( başhekim ve yardımcısı, hastane müdürü ve yardımcısı, vb. ) araştırmacı kadrosuna atandığından bunların hepsi sağlık müdürlüklerinde çalışmaya (!) başladı. Kimisi sınavla kimisi zamanında torpille makam alan bu personel, devlete küsmüş ve çok azı hariç iş üretmemekte. Bu personele iş yaptırmak isteyen amir ise yok denecek kadar az. Tabi buda diğer personelleri atalete itmekte, 2 yıldır ise sağlık müdürlüklerinde tembel memur sayısı gitgide artmakta.

Bir müdürlük düşünün 250 personel var ve 20 tane oda tahsis edilmiş çalışmadan maaş alan personeller var. Ve her geçen gün bu sayı artıyor. Görevden alınanların sığınağı Sağlık Müdürlükleri. Bakalım bu kadro şişkinliği ne zaman patlayacak.

İl müdürlüklerinde bir çok mühendis ve teknik personel var bunları bir kurumda toplasanız 10 yılda kasabalara kadar tüm bakanlık binalarını (Sağlık evi, 112 istasyonu, lojman vs.) yeniden yaparlar ancak şu anda çürümeye bırakıldı onlarda.

En önemlisi de doktorlar, bunca ihtiyaca rağmen müdürlük koridorlarında gezen doktorlar. Çok zengin ülke değiliz ama yine de personel kaynağımızı heba ediyoruz. Daha çok şey var yazacak ancak okumayı sevmeyen milletiz kalanını yine yazarız ilerde.

Gelelim sadede, Sağlık Müdürlükleri kaldırıp yapılan işler,  halk sağlığı müdürlüğü verilse sıkıntısız devletin işleri yapılır.Böylece  binlerce personelde  boşta kalır. Yeni bir Bakanlık kurulsa taşra teşkilatı bu personellerle bile  sağlanır. Yani sözümüz özü Sağlık Müdürlükleri olsa da olur olmasa da…

 

Mustafa K.
       
 

Bu yazının tüm hakları Medimagazin'e aittir. "www.medimagazin.com.tr" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

sağlık
müdürlükleri
olsa
da
olur
olmasa
da
Yorum (8)
İlçe Sağlık Müdürü
Görevimin ilçe sağlık müdürü olmasından ötürü söyleyebilirim ki öz eleştirisel olarak gayet yerinde ve doğru tespitler yapılmış. Merkezden yönetmelikler yapılır fakat uygulama çok farklı oluyor.
0
Cevapla
selim a.
İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri imtiyazlı bir zümrenin istiflendiği bir saadet zinciri kurumu.
0
Cevapla
dr mahmut
Çok doğru bir tesbit.
0
Cevapla
hakan çökmez
Halk sağlığı ve sağlık müdürlüğü diye ikiye ayır sonra sağlık müdürlüğünü kaldıralım de. ordaki personelide dağıt.Bir müdürlüğe ihtiyaç vardıda adı niye değişiyor. YEETEER! çalışanlar elinizde oyuncak olmuş. Onu kapat bunu aç orayı dağıt dalga mı geçiyorsunuz bu gereksiz makaleyi derhal kaldırınız ve çalışanları hedef göstermeyi bırakınız.
1
Cevapla
port
bence böyle gereksiz kurumlar kaldırılmamalı.bizim de dayımız olunca bu riskli meslekte dinlenebileceğimiz bi adamız olsun dursun.bugün size yarın bize bu işler sırayla ama 12 sene çok olmadı mı.arada da biz geçelim koltuğa.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir