Medimagazin logo

Sağlık kurumlarına 'kalite' cezası yağdı

Sağlık Bakanlığınca geçen yıl gerçekleştirilen sağlıkta kalite değerlendirmeleri sonucunda sağlık kuruluşlarına 3 bin 109 cezai müeyyide uygulandı.
Sağlık kurumlarına 'kalite' cezası yağdı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doğan Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık kurumlarının hem kalite standartları hem de mevzuata ve düzenlemelere uyumları yönünden denetlendiğini söyledi.

Her yıl kalite standartları çerçevesinde 3 ekiple kamu, özel, üniversite hastaneleri ve ağız diş sağlığı merkezlerini hasta ve çalışan güvenliği, hasta ve çalışan memnuniyeti temelinde "süreç ve sonuç bazlı" incelediklerini belirten Ünal, hizmet süreçlerinin dış gözle değerlendirildiğini anlattı.

Ünal, şöyle konuştu:

"En son yapılan 2014 sağlıkta kalite değerlendirmesinde 676 kamu, 420 özel ve 38 üniversite hastanesi ile 37 ağız diş sağlığı merkezi değerlendirilmiştir. Bu bağlamda 2014 yılında uyarı, para cezası, faaliyet durdurma ve ruhsat iptali veya askıya alınması gibi başlıklarda toplam 3 bin 109 müeyyide uygulanmıştır. 2014-2015 döneminde 730 bin liraya yakın para cezası verilmiştir."

Tıbbi işlemler ve tetkiklerin de medikal uygunluk yönünden incelendiğine dikkati çeken Ünal, ilerleyen süreçte sahaya yönelik rehberler yayımlanarak, benzer değerlendirmelerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

sağlık
kurumlarına
'kalite'
cezası
yağdı
Yorum (1)
hgi
Sağlık Bakanlığı önce kendileri fiili olarak kaliteyi sağlayacak ortam oluşturmalıdır.ör.kalitesi düşük olduğu halde en ucuz firmaya görevi verme,bina içi yetersizlik ve malzeme isteklerindeki eksik ve aksaklıklar,personel yetersizliği vs.gibi.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir