Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘kızamık salgını’ uyarısı

Türkiye’de 2015’in ilk 4 ayında 31 kızamık vakası görüldü. Sağlık Bakanlığı, olası salgına karşı harekete geçti.
Kaynak: HABERTÜRK - LÜTFİ ERDOĞAN
 Sağlık Bakanlığı’ndan ‘kızamık salgını’ uyarısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Vakaların 14’ünün 0 yaş grubunda görüldüğünü açıklayan bakanlık, bu vakaların 7’sinin de 9-11 aylık aşısız çocuklarda tespit edildiğini belirtti. 81 ile “Kızamık Bilgi Notu” yazısı gönderilerek “Ülkemizde bir süredir insan hareketlerine bağlı olarak salgınlar yaşanmaktadır. Önlemleri artırın” uyarısı yapıldı.

 

Sağlık Bakanlığı uyarısında “Ülkemizde bilindiği gibi bir süredir insan hareketlerine bağlı olarak yaşanan salgınlar nedeniyle Haziran 2012’den bu yana, yurtdışından importe vakalar görülmektedir. Yapılan yoğun bağışıklama ve kontrol çalışmaları ile vaka artışı azalmıştır. Dünyada ve ülkemizde virüs dolaşımı halen devam etmekte olup kızamık hastalığının mevsimselliği ve bulaşma yolunun solunum yolu olması itibarıyla, önlemlerin artırılarak sürdürülmesi gereken salgın sonrası döneme girilmiş bulunmaktadır” denildi.

kızamık salgını
kızamık
sağlık bakanlığı
Yorum (2)
DR.ERDAL
NE GİBİ ÖNLEMLERİ ARTTIRACAĞIZ ACABA? ÖNLEMLERİ ARTTIRIN DEMEK KOLAY DA UYGULAMA ZOR. ORDAN YAZMAKLA OLMUYOR BU İŞLER.
0
Cevapla
Alişan Yıldıran, Prof. Dr.
Medimagazin'de 26.05.2015'de neşredilen haberin başlığında 'Türkiye’de 2015’in ilk 4 ayında 31 kızamık vakası görüldü. Sağlık Bakanlığı, olası salgına karşı harekete geçti' ardından 'Vakaların 14’ünün 0 yaş grubunda görüldüğünü açıklayan bakanlık, bu vakaların 7’sinin de 9-11 aylık aşısız çocuklarda tespit edildiğini belirtti' denilmekde. Sıfır yaş grubu doğumdan 12 ay doluncaya kadar demek olduğuna ve MMR (kızamık-kızamıkcık-kabakulak) aşısı çocukluk çağı aşı takvimine göre 12. ayda ilk dozu yapıldığına göre; kızamık görüldüğü belirlenen 7 vakanın aşılı olması bunlara Suriye'li çocuklar sebebi ile 9. ayda tekli kızamık aşısı yapılmış olduğunu düşündürmekdedir. Soru 1. Acaba bu vakalar aşı virüsü ile hastalanmış olabilir mi? Soru 2. Aşısız olan çocuklarda bir sorundan bahsedilmediğine göre bu şanslı (ömür boyu kızamık geçirmeyecek) çocuklara tekrar aşı yapmak gibi bir saçmalık yapılacak mıdır? Soru 3. Kalan 17 vakanın sıfır yaş üstü olduğuna ve muhtemelen MMR aşısı yapılmış olduğuna göre, kızamık geçirmelerini Sağlık Bakanlığı'nın muhterem 'Aşı Bilim Kurulu' üyeleri nasıl izah edeceklerdir? Kızamık aşısı uygulaması askıya alınmalıdır, tavsiye niteliğinde uygulamaya geçilmelidir (1). (1) http://www.memurlar.net/haber/484489/
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir