Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı'nda 'kırmızı biber' alarmı

Üniversiteli Yeşim Kılıç'ın zayıflamak için aldığı biber hapından ölümü sonrası Bakanlık inceleme başlattı
Kaynak: ERDOĞAN ÖZTÜRK - ERHAN ÖZTÜRK / SABAH
 Sağlık Bakanlığı'nda 'kırmızı biber' alarmı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Muhasebe ve Finans Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Yeşim Kılıç'ın ölümü sonrası, Sağlık Bakanlığı biberli zayıflama haplarına el koydu. Bakanlık, genç kızın odasında bulunan 'kırmızı biber' isimli yasaklı zayıflama haplarının satıldığı internet siteleri ile ilgili inceleme başlattı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, halk arasında 'Antakya biberi' ya da 'Samandağ biberi' kapsülleri olarak bilinen ürünlerden alınan numunelerde kalpte risk oluşturan, 'sibutramin' maddesine rastlandığına dikkat çekildi. İlacın Şubat 2011'de toplatıldığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

KALBE ETKİSİ DAHA FAZLA
"Yapılan incelemeler çerçevesinde, Tarım Bakanlığı'ndan izinli ibaresi yazılı 'Capsi Green' adlı ürünlerde 'fenolftalein' adlı ilaç etkin maddesi ve ayrıca, kapsül başına 10,5 mg miktarında 'sibutramin' olduğu tespit edildi. Sibutramin'in kalp üzerindeki riski, zayıflatıcı etkisinden daha fazla. Ürünü satanlar hakkında yasal süreci başlattık" denildi. Mesut Yar da "1.5 yıl önce bu biberi yedim ve zayıfladım, dedim. Bazı uyanıklar adımı ve resmimi kullanarak böyle bir hap ürettiler. Bunlarla ilgili bugüne kadar 27 dava açtım. 20 internet sitesini yasaklattık. Mücadelem devam ediyor, ben de mağdurum" dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise "Bu tip şikayetleri olan hasta ve hasta yakınlarının aile hekimlerine veya kendilerine en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmalarını tavsiye ediyoruz. Her hafta düzenli olarak vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Duyurular yapıyoruz" diye konuştu.


'60 KİLOYA DÜŞÜNCE BIRAKACAĞIM'
Isparta' nın Yalvaç ilçesinde odasında ölü bulunan 20 yaşındaki üniversiteli Yeşim Kılıç'ın babası gazetecilere kızının 70 kilo olduğunu ve kilolarından zaman zaman yakındığını söyledi. Kılıç, kızının 2 ay önce zayıflamak için aktardan aldığı biber hapını kullandığını ve kendisinin bu nedenle kızını uyardığını belirtti. Kızına "Bu ilaçları içme" dediğini söyleyen Kılıç, kızının da kendisine "60 kiloya kadar zayıflayınca söz veriyorum bırakacağım, bir daha kullanmayacağım" diye yanıt verdiğini anlattı. Acılı baba, "Ancak o günleri göremedi" dedi. Kılıç'ın kesin ölüm nedeni 3 ay sonra çıkacak otopsi raporunda ortaya çıkacak.

isparta süleyman demirel üniversitesi
sağlık bakanlığı
mesut yar
recep akdağ
Yorum (3)
Mehmet
Bu kapsülleri yasaklamak için illa birinin ölmesi mi gerekli sayın Akdağ. Bu kapsüllerin içerisinde sibutramin olduğunu aktarından tutun işporta satışını yapana kadar herkes biliyor sadece siz bilmiyorsunuz veya bilmek mi istemiyorsunuz? Sibutramin yasaklanırken bu işin merdiven altında yapılacağını veya bu biber kapsülleri gibi içeriği saklanacağını düşünemediniz mi? Muz (!) Cumhuriyetinde bile olmaz bu kadar aymazlık.
0
Cevapla
Ahmet Yılmaz
Defalarca söyledik tarım bakanlığının elinden alın şu ruhsatlandırmayı..Beşeri gıda takviyeleri de dahil olmak üzere sağlık bakanlığına devredilmesi lazım.İnsan hayatının hiç mi değeri yok??
0
Cevapla
Gurme
Araştırma yapmadan neyin yararlı neyin zararlı olduğunu nereden biliyorsunuz? Ben hergün 2-3 çorba kaşığı acı pul kırmızı biberi çay gibi demleyip hem suyunu içiyor, hem posasını yiyorum. Bunu en az on yıldır yapıyorum. Boyum 1,80 kilom 70, yaşım 48. GÖR dışında (çocukken de vardı) hiçbir sağlık problemim yok. Siz de deneyin, diare dışında hiçbir yabn etkisi yok. Hemoroidiniz yoksa, diare olduğunuzda ulaşacak yakın bir WC varsa deneyin.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir