Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı:Kadın hastaya kadın personel diye bir projemiz yok

Sağlık Bakanlığı: - "Bakanlığımızın böyle bir projesi bulunmamaktadır. Sayın Müsteşarımızın ifade ettiği yeni bir düzenleme değildir. Hasta hakları kapsamında tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yıllardır uygulanan hekim seçme hakkının kullanılmasıdır"
Sağlık Bakanlığı:Kadın hastaya kadın personel diye bir projemiz yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Sağlık Bakanlığınca, "kadın hastaya kadın personel projesi tepki çekti" iddialarına karşı, bakanlığın böyle bir projesinin bulunmadığı bildirildi.

Bakanlık tarafından, bazı basın yayın organlarında "Bakanlığın 'kadın hastaya kadın personel' projesi tepki çekti" başlığıyla yer alan haber üzerine yazılı açıklama yapıldı.

"Söz konusu haberlerin, Sayın Müsteşarımızın bir gazeteye verdiği beyanatın çarpıtılarak haberleştirilmesi, diğer gazetelerin de bu haberi kaynak alması sonucu ortaya çıkmıştır." ifadelerine yer verilen açıklamada, "Öncelikle Bakanlığımızın böyle bir projesi bulunmamaktadır. Sayın Müsteşarımızın ifade ettiği yeni bir düzenleme değildir. Hasta hakları kapsamında tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yıllardır uygulanan hekim seçme hakkının kullanılmasıdır." değerlendirmesi yer aldı.

Bakanlığın, hekim seçme hakkını yayımladığı Yönerge ile düzenlediği belirtilen açıklamada, bu yönergede, "Hastaların sağlık hizmeti alacağı veya almakta olduğu hekimi serbestçe seçmesine, değiştirmesine, sağlık kurumlarındaki hekimlerin buna uygun poliklinik hizmeti vermesine yönelik tedbirlerin alınmasına ve bu amaçla gerekli hizmet, fizik ve personel alt yapısının oluşturulmasına ilişkin usul ve esaslar"ın yer aldığı aktarıldı.

Açıklamada, "Sayın Müsteşarımız da bu yönerge doğrultusunda, özellikle kadın doğum alanında vatandaşlarımızdan gelen yoğun talebin hekim seçme hakkı çerçevesinde değerlendirildiğini ifade etmişlerdir. Tamamen hastanın tercihiyle gerçekleşen ve yıllardır uygulanan bir düzenlemenin bir takım meslek örgütlerince amacından saptırılarak siyasi malzeme konusu yapılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca hekimlerin hayatlarını insana hizmet etmeye adadığı, tüm sağlık çalışanlarının din, dil, cinsiyet, mezhep ayrımı gözetmeksizin görevlerini yerine getirecekleri vurgulandı.

saglik bakanligi
kadın hastaya kadın personel
Yorum (2)
Hasan Akdemir
Hekim seçme hakkının karşılığı olarak, HASTA SEÇME HAKKI olması gerekliliği gün gibi aşikar. Bazı densizler personele, hemşireye, doktora hakaret ediyor, aşağılıyor sonra da sırıta sırıta " Hipokrat yeminin var, bakacaksın hastaya " diyerek parmak sallıyor. Bu tipler çok irrite ettiklerinde " Hipokrat yeminim yok, mezuniyet törenine gitmedim ama askerlik yeminim var, onu da size uygulamamı pek istemezsiniz " diyince sesleri kesilmişti.
4
Cevapla
lucifer heaven
yüksek puanla kadın doğum bölümüne girip bir süre uzmanlığını yapmış ve bırakmış biri olarak erkek doktorun bu bölüme girmesi bana göre büyük hatadır.Bir hafta kadın doğum eğitimi almış bir ev hanımını bile erkek doktordan çok daha fazla tercih ederler.İşi gücü olmayanlar bile gelip sadece rahatsız etmek için "kadın doktor yok mu?" diye klasik soruyu sorarlar.O kadar etkilenirsinirsiniz ki artık kadın hastaya dokunmaktan tedirgin olursunuz.Doktor olarak görülmezsiniz.Tabii ki diğer meslek gruplarına göre çok az sayıda da olsa ahlaksız doktorları da unutmamak lazım.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir