Medimagazin logo

Sağlık Bakanından iş bırakma öncesi 'haletiruhiye' mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına gönderdiği mektupta, "Dönemsel haletiruhiyemizin, sorun çözme amacı yerine başka amaçlar güttüğünden pek emin olamayacağımız taraflarca fırsat bilinmesine izin vermemeliyiz." ifadesini kullandı
Sağlık Bakanından iş bırakma öncesi 'haletiruhiye' mesajı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

19 sendika 2 aile hekimliği federasyonu olmak üzere birleşen toplam 21 STK, taleplerini dile getirme amacıyla ilk iş bırakma eylemlerini 1 ve 2 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirecek.

İş bırakma eylemi öncesi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm sağlık çalışanlarına gönderdiği mektupta, büyük bir sağlık savaşımı verdikleri günlerin ertesinden başlayarak sağlık meslek grubu mensuplarına tüm yönleriyle daha yüksek saygınlık kazandırma, çalışma şartlarını her bakımdan iyileştirme kararlılığı içinde olduklarını vurguladı.

Bu amaçla Beyaz Reform sürecinde planlı, sonuç alıcı şekilde mevcut tüm imkanları harekete geçirmeye ve yeni imkanlar oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Koca, hep birlikte çözüme ortak olmanın, sağduyu içinde sonuç almanın örneğini yaşadıklarını, doğru tutumun şimdi de bu olduğunu belirtti.

Koca, maddi iyileştirmelerden "malpraktis yasası"na kadar birçok reform örneğine değinerek, devletin ürettiği radikal çözümler ve köklü değişimlerle "Beyaz Reform" çalışmalarını yaptıklarını anlattı.

Şimdi de Beyaz Reform'un ikinci döneminde, sağlıkta şiddetle daha etkin mücadele başta olmak üzere nöbet ücretlerinin artırılması, enflasyona karşı hakların korunması, sağlık çalışanlarına yapılan sabit ödemenin emekliliğe sayılması gibi konular üzerinde çalışıldığını bildirdi.

Tamamlama aşamasında oldukları "Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı" çalışmasını yakında uygulama sürecine koyacaklarını belirten Koca, şöyle devam etti

"Uygulama öncesinde sizlerin de geliştirici düşüncelerini almayı arzu ediyorum. Bu vesile ile vermek istediğim iki önemli haber var: Beyaz Kod sisteminin bir alt aşaması olacak ve muhtemel bir riske karşı devreye girmeye hazır, polis karakoluyla irtibat halinde çalışacak yeni bir sistemin yazılımı tamamlanmak üzeredir. Öte yandan, polis ve güvenlik görevlisi sayısı da yakında artırılacak. Tüm sorunlara karşı başarıya ulaşmamız için bizim kararlılığımızın sizin desteğiniz ile bütünleşmesi gerekiyor."

Bakan Koca, yanlış zeminlerde ifade edilen taleplerin, hastaya hizmeti aksatan tutumların sağlık çalışanlarının itibarını zedeleyeceğinin altını çizerek, "Dönemsel haletiruhiyemizin, sorun çözme amacı yerine başka amaçlar güttüğünden pek emin olamayacağımız taraflarca fırsat bilinmesine izin vermemeliyiz." ifadesini kullandı.

Koca, üstesinden hep birlikte gelme kararlılığı gösterdikleri hiçbir sorunun olduğu gibi kalmayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Beyaz Reform'un ilk döneminde elde ettiğimiz kazanımlar ortada, sağlık çalışanları kadar hastaların da yararınadır. Bu ikili 'yarar' ilkesiyle yolumuza devam etmeliyiz. İlkemize zıt düşecek algıların oluşmasından kaçınmalıyız. Şimdi odaklanmamız gereken konu, Beyaz Reform'un ikinci dönemidir. İkinci 'Beyaz Reform' döneminin başlamış olduğu haberini her birinizle paylaşıyorum.

Sağlık sistemimiz ve sağlık çalışanlarımız için atılacak yeni adımların heyecanı ile sizlere çalışmalarınızda başarılar, insan hayatındaki yerinizi bilmenin mutluluğu ile dolu günler diliyorum."


 

is birakma
saglik bakani
Yorum (26)
osman emral
sayın bakan,en düşük memur maaşı %86 artarken hekimin maaşı %35 arttı.bu duruma kayıtsız kaldınız, her gün hekimlere şiddet haberleri çıkarken kulağınızın üzerine yattınız,densiz kadının biri artık doktor dövebiliyoruz diyebiliyorken sesiniz çıkmadı ki istifa etmeliydiniz. hala cek ,cak ile meslekta
40
Cevapla
osman emral
meslektaşlarınızı oyalama derdindesiniz. siz yemin ederken meslektaşlarımı kardeşim bileceğime diye yemin etmediniz mi.kardeşini bile kazıklayan size neden güvenelim. siz bunca kepazelikten hiç mi utanmıyorsunuz
14
Cevapla
osman emral
bu arada beyaz kod gibi uygulamaların pek te bir işe yaramadığı,hekime karşı suç işlemenin marifet sayıldığı,suçluların sanki bilerek yakalanmadığı,daha da ötesi mahkemelerde sağolsun hakim ve savcılar hekimleri çok sevdiğinden !!! kararlarını bu doğrultuda verdikleri de sanırım şayanı dikkattir.
42
Cevapla
nevzat kulukçu
bakan beyin kurduğu cümleler sokrates, platon, diyojen ayarında. üzerinde çok düşünülmüş ve gelecek kuşaklara yol gösterir nitelikte.
7
Cevapla
Tüm Hekimlere Sözleşme Hakkı veya Maaşı Verilsin!!
aynı işyeri aynı kıdemde iki hekim farklı maaş (ek ödeme vs. değil) alıyor başka hangi meslekte bu var? sözleşme ile meslektaşının 2,5 katı maaş alan hekimlerin bir kısmı ise arkadaşının kurum içi atamada 30-40 bin puanla zor atandığı 1.2.bölgede torpille ''mecburi'' hizmet yapıyor.
19
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir