Medimagazin logo

Sağlık Bakanı Cevdet Erdöl mü olacak?

Başbakan yeni kuracağı kabinede hem ustalık dönemini hem bölgesel dengeleri gözetecek. Kulislerde, bakanla müsteşar arasında konumlanacak ikinci adamların, Erdoğan'ın özellikle bölgesel açıdan elini rahatlatacak tecrübeli isimlerden oluşacağı öne sürülüyor
Kaynak: AKŞAM - Ebru TOKTAR ÇEKİÇ
Sağlık Bakanı Cevdet Erdöl mü olacak?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


TBMM yarın yapılacak yemin törenine kilitlendi. Bu arada Ankara, yeni hükümette kimlerin bakan olacağı senaryolarıyla çalkalanıyor. Bu kez en az bakanların isimleri kadar bakan yardımcıları üzerine de kulisler dönüyor. Bakanla müsteşar arasında konumlanacak olan ve 10 bin lira maaş ödenecek ikinci adamların, Başbakan Erdoğan'ın kabineyi oluştururken dengeler açısından da elini oldukça rahatlacağı belirtiliyor.

USTA BAKANLAR

AKP kulislerinde öne çıkan görüş, Erdoğan'ın yeni kabineyi oluştururken hem 'ustalık döneminin önemini', hem de 'bölgesel dengeleri' gözeteceği yönünde. Yeni kabinede Binali Yıldırım, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Nihat Ergün gibi 'usta' bakanların yanı sıra, kulislerde bakanlık için yüksek şans tanınan isimler arasında Bülent Gedikli, Nurettin Canikli, Nihat Zeybekçi de yer alıyor. Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veya Kalkınma Bakanlığı için en güçlü adaylardan. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, yerine TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl'ün getirilebileceği de bir diğer söylenti. Adalet Bakanlığı'na Bekir Bozdağ'ın getirilmesi bekleniryor.

GÖZLER YENİLERDE

Dikkatler, ilk kez uygulanacak bakan yardımcılığına atanacak isimlere odaklandı. İsimlerin belirlenmesinde, kabinede temsil edilmeyen illerin etkili olması bekleniyor. Erdoğan'ın, bakan yardımcıları konusunda, milletvekilleri, danışmanlar, akademisyenler, işadamları ve STK yöneticilerinden faydalanacağı belirtiliyor. Erdoğan'ın isimleri bakanlara önereceği, kararı bakanların vereceği ifade ediliyor.

BAŞKANLIK YARIŞI

TBMM'nin ilk icraatı yeni başkanını seçmek olacak. Başbakan Erdoğan, bu hafta Genel Merkez'de parti grubunu toplayarak, nabız yoklayacak. Başkanlık için en güçlü isimler Cemil Çiçek ile Nimet Çubukçu idi. Ancak Çubukçu'nun son dönemdeki sağlık sorunları nedeniyle Başbakan Erdoğan tarafından dinlenmeye çekilme olasılığının çok yüksek olduğu belirtiliyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da, TBMM Başkanlığı için bastırdığı ifade ediliyor. Başbakan'ın, Arınç'ı bu makamdaki eski deneyimi nedeniyle tercih edebileceği de kulislerde yankı buluyor.

ANAYASA HEYETİ ÖNEMLİ

Hükümetin öncelikli ve önemli icraatı yeni anayasa olacak. Başbakan'ın yeni anayasa için kamuoyunda ismine itibar edilen, uzlaşmacı ve tartışma yaratmayacak isimlerden oluşan bir Akil Adamlar Heyeti oluşturacağı ifade ediliyor. Kulislere göre bu ekibin başı için de Cemil Çiçek'ın adı geçiyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de heyetin başına getirilebileceği de kulislerde konuşuluyor. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in de bu ekipte yer alacağı ifade ediliyor.
 

sağlık
bakanı
cevdet
erdöl
olacak?
Yorum (26)
murat han
Güzelim msleğimizi bu kadar güzel paramparça yapabilen biri varken yenisini niye getirsinler. Bence asla değişmeyecek.Ve hastalar arasında şimdilik kahraman, hekimler arasında da şimdi ve daima Türk tıbbını bitiren olarak tarihe geçecek.Hayırlı olsun...
0
Cevapla
Vedat TR
Türkiyenin en büyük şansı sayın bakanımız Recep AKDAĞ olmuştur.Türkiye dünyada sağlık alanında söz sahibi olmuştur damga olmuştur, her ne kadar bazı öküz sattıranların işine gelmesede bütün Türk halkı takdir etmekte ve daha yapacağı işler varken bakanlığının devamını dilemektedir.
0
Cevapla
Ali Menejer
Sayın Vedat TR, Ben SGK lı bir çalışanım. Başka statüler için eş tayini hakkı verilirken, hekim eşimin mecburi hizmeti 2,5 yıl önce bitmesine rağmen, 4 yıldır eş tayini yapılmayarak ve ömür boyu eş tayini hakkı kaldırılarak sonuna kadar eşimi ve çocuklarım benden ayırılmıştır. Bağkurlu hekim eşleri için de aynı şey geçerlidir. 15 yıllık tazminatımı Sağlık Bakanlığı ödesin. Bana 42 yaşından sonra iş bulsun işimi bırakıp eşimin yanına gideyim. Bu şans yokki. Eşimin çalıştığım ilde bir özel hastanede çalışma şansı da yok. Yok, yok ateş düştüğü yeri yakmakta. Ateşin dışındakiler ne güzel yemek kokusu deyip yalanmakta. Ne zor bir durum bu haksızlığa tahammül etmek ve tüm iletişim ve hukuk yollarının tıkandığını görmek.
0
Cevapla
hasan yücel
sayın bakanımız dr arasındada sevilmektedir yapılan haksız yakıştırmalara katılmıyorum.saygılar.
0
Cevapla
Drmi
İnşallah inşallah,değişir yarabbim kibiri aldı basını gidiyor,kurban kesme endikasyonudur boyle bir olay.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir