Medimagazin logo

Rapor tartışmasına doktorlar da katıldı

Çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler rapor almak için hastaneye koştu. Doktorlar duruma isyan etti
Kaynak: SABAH - SAFURE CANTURK
 Rapor tartışmasına doktorlar da katıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yeni eğitim öğretim döneminde 66 aylık çocukların okula başlayıp başlayamayacağı tartışmasına doktorlar da katıldı. Doktorlar, "Milli Eğitim Bakanlığı topu bize attı. Bir taraftan veliler diğer taraftan bakanlık bastırıyor" diye isyan etti.

TALEP PATL AMASI
Milli Eğitim Bakanlığı, 66 ayı doldurmuş çocukların okula başlamalarının 1 yıl ertelenmesi için çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişiminin yeterli olmadığına ilişkin doktor raporunu şart koştu. Bunun üzerine çocuğunun elinden tutan veli, soluğu hastanelerde aldı. Türkiye'de toplam sayısı 250 olan çocuk psikiyatristleri velilerin muayene taleplerine yetişemeyince, Sağlık Bakanlığı devreye girdi ve raporları çocuk hastalıkları uzmanlarının vereceğini açıkladı.

'HEPSİNE YETİŞEMEYİZ'
Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri Ana Bilim Dalı Çocuk Psikiyatrisi uzmanı Prof. Dr. Türkan Demir, "Bakanlık kanunla, tüm 66 ay çağ nüfusu çocuklarının ilkokula başlamak için zihinsel ve fiziksel olarak yeterli olduğunu kanunla karara bağladı. Şimdi biz bu çağ grubu her çocuğa rapor veremeyiz. Biz sadece altına kaçıran, öğrenme güçlüğü, kaygı, konuşma ve anlama bozukluğu olan çocuklara rapor veriyoruz. 2.4 milyon çocuk okula başlayacak, 250 çocuk psikiyatristi hepsine yetişemeyiz" dedi.

rapor
tartışmasına
doktorlar
da
katıldı
Yorum (2)
Hilal Malçok
Neden bu raporları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ölçme değerlendirme merkezleri vermiyor. Milli Eğitim velileri mağdur etmeden ve zaten çok yoğun olan hastaneleri çözüm yolu olarak göstermeden kendi içinde sorunu çözebilir. Zaten daha önceden bu raporlar bu merkezlerde veriliyordu.
0
Cevapla
BEYHAN
Zaten milli eğitim ve öğretmenler, hekimleri kendi işlerini kolaylaştıran bir hizmetli sınıfı gibi algılıyor uzun zamandır..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir