Medimagazin logo

Ramazan'da "uykusuz kalmama" sırları

Ramazan'da uyku düzensizliğinin artabileceği, aşırı miktarda kahve ve demli çay tüketiminden kaçınılması, elektronik eşyalardan uzak durulması gibi basit önlemlerle sağlıklı uykunun mümkün olabileceği uyarısında bulunuldu.
Ramazan'da "uykusuz kalmama" sırları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AA muhabirine açıklamaya yapan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Selvi, Ramazan ayında uykusuz kalmamanın kişinin kendi elinde olduğunu söyledi.

Bu ayda uyku düzensizliklerinin artabileceğine dikkati çeken Selvi, alınacak basit önlemlerle sağlıklı bir uykunun mümkün olabileceğini ifade etti.

Düzensiz uykunun vücut saatini bozduğunu, sağlıklı bir uyku düzeni ayarlanamadığında vücudun tüm hormonal dengesini ve işleyişini sağlayan biyolojik saat ritmini kaybedebileceğini anlatan Selvi, "Bu durum baş ağrısı, mide-bağırsak şikayetleri, halsizlik, yorgunluk, dikkatsizlik ve sinirlilik oluşturacaktır" dedi.

- Uyku saati öne çekilmeli

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak ve sağlıklı uyku için önerilerde bulunan Selvi, şöyle devam etti:

"İftar ve sonrasında hazmı zorlaştıracak, uykuyu engelleyecek şekilde ağır, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, çok miktarda kahve ve demli çay tüketilmemelidir. İftar sonrasında mümkünse hareket edilmeli, yürüyüş yapılmalı, ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Sağlıklı yetişkinlerde günlük uyku ihtiyacı 6-8 saattir. Ramazanda uyku saati biraz daha öne çekilmeli, sahura kadar mutlaka uyku ihtiyacının bir kısmı giderilmelidir. Sahur sonrasında hemen yatılması reflüye ve kalitesiz uykuya neden olacağından bir süre beklenmeli ve daha sonra kalan uyku ihtiyacı giderilmelidir. Gece boyunca uyanık kalmak ve gündüz uyumak sağlıksız bir uyku-uyanıklık döngüsüne ve biyolojik saatte ritim bozukluğuna neden olacağından tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte gece uykusuzluğa neden olmayacak şekilde gündüz öğle saatlerinde 1-2 saat uyumak faydalı olacaktır."

- Aynı saatte yatılmalı

Ramazan boyunca hafta sonları da dahil aynı saatlerde yatmanın ve kalkmanın alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Selvi, yüksek ışıklı, gürültülü ortamlardan ve televizyon, bilgisayar, akıllı telefon gibi ışık ve manyetik alan açısından sorun oluşturan cihazlardan uyku öncesi uzak durulması gerektiğine işaret etti.

Selvi, uykusuzluğun pek çok hastalığın oluşmasına sebep olabileceğini, yeterli sürede ve kaliteli uykunun sağlığın anahtarı olduğunu, Ramazan ayında da sağlıklı bir uyku düzeninin mümkün olabileceğinin bilinmesi gerektiğini kaydetti.

ramazan'da
"uykusuz
kalmama"
sırları
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir