Medimagazin logo

Personel bulamayan OSM, sağlık lisesi açtı

Hemşire, anestezist ve tıp teknisyeni bulmakta zorlanan OSM Ortadoğu Hastanesi, Çağlayan okulları işbirliği ile sağlık lisesi açtı.
 Personel bulamayan OSM, sağlık lisesi açtı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık alanının yanı sıra eğitim sektörüne de giren OSM, 50 milyon dolarlık sağlık yatırımının yanı sıra 7,5 milyon liralık da eğitim yatırımına imza attı.

5 ay gibi kısa bir sürede inşaatı bitirerek eğitim hayatına başlayan Ortadoğu Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin kontenjanının büyük oranda dolduğu bildirildi. Bin kişinin eğitim göreceği okulda, 64 öğrenci pansiyondan da yararlanabilecek.

Okulun açılış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelilk de katıldı. Burada yaptığı konuşmada eğitimin önemine işaret eden Bakan Çelik, mesleki eğitimin önümüzdeki yıllarda daha da önem arz edeceğini vurguladı.

OSM yönetimine sağlığın yanı sıra eğitim alanında yaptığı yatırımdan dolayı teşekkür eden Çelik, "Bir ülkenin kalkınmasının temelinde eğitim, nitelikli insan gücü var. Çağ bilgi çağı. Bilgi sahibi olan güçlü olacak. Dünya beyinleri yarıştırıyor. Dolayısıyla insana yatırım yapan geleceğe yatırım yapıyor demektir." dedi.

Bakan Çelik, molotoflu gençlik yerine eli kalem tutan gençlik istedikleri için eğitime her gün daha fazla yatırım yaptıklarını söyledi.

Çelik, "400 bin derslik yapıldı. 175 Üniversiteye ulaştık amacımız molotofla uğraşan gençlik değil, eli kitap kalem tutan nesil oluşturmak. Eğitimli bir gençlik istiyoruz. Eğitimin içinde mesleki eğitimin ayrı bir önemi var. Mesleki eğitimi çözemezseniz birçok sorun da çözümsüz kalır. Önümüzdeki yıllar mesleği olmayanların iş bulma imkanı çok daha zor olacak. Dolayısıyla mesleki eğitim bunun için önemli." ifadelerine yer verdi.

OSM Ortadoğu Hastanesi Başhekimi Halil Baysal ise yaptıkları yatırımla başta bölge olmak üzere tüm insanlığa hizmet etmeyi ilke edindiklerini söyledi.

Personel bulmakta zorlandıklarını belirten Baysal, "Hemşire, anestezi ve tıp teknisyeni bulmada ciddi sıkıntılar çektik. Bunun için zaman zaman siyasilerimizin kapılarını çaldık. Bundan 3 yıl önce özel sağlık meslek lisesinden hemşire alımının önünün açılması ile birlikte bizler de kendi insan kaynaklarımızı kendi hemşiremizi, anestezicimizi ve tıp teknisyenimizi yetiştirme adına böyle bir okulu yapmaya karar verdik." şeklinde konuştu.

7,5 milyon liralık yatırımla yaptıkları okul için Çağlayan Okulları ile işbirliği kurduklarını dile getiren Baysal, "Ciddi bir eğitim kadrosu ile birlikte bu okulu açmanın, gençlerimize açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Okulumuzda kaliteli eğitimin yanında öğrencilerimizin ahlaklı, faziletli ve milletine faydalı birer evlat olarak yetişmesi için bütün imkanlar seferber edilmiştir. Dünyaca bilinen Çağlayan okulları ile bir işbirliği içine girdik." dedi.

Konuşmaların ardından lisenin açılışı gerçekleşti. Daha sonra sınıfları gezen Faruk Çelik burada öğrencilerle sohbet etti. Sınıfları tek tek dolaşan Çelik, öğrencilerle aynı sırada oturmayı da ihmal etmedi.

personel
bulamayan
osm
sağlık
lisesi
açtı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir