Medimagazin logo

Penisilin allerjisi öldürdü

Yozgat'ın Yerköy ilçesinde, boğaz ağrısı şikayeti ile hastaneye giden kişinin yapılan penisilin iğnesi nedeniyle öldüğü iddia edildi.
Penisilin allerjisi öldürdü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İddiaya göre, boğaz ağrısı şikayeti ile Yerköy Devlet Hastanesi Acil Servisine başvuran Ahmet Şıvgın (44), yapılan muayenenin ardından ilaç yazılarak evine gönderildi. Boğazı şiştiği için hapları yutamadığını belirten Şıvgın tekrar acil servise gelince penisilin iğnesi yapıldı.

Evine dönen Şıvgın bir süre sonra fenalaşınca yakınları tarafından hastaneye kaldırıldı. Kalp atışları duran Ahmet Şıvgın, yapılan uzun uğraşlar sonucu tekrar hayata döndürülerek, Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi sevk edildi. Burada bir hafta yoğun bakımda yatan Şıvgın, hayatını kaybetti. Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderilen Şıvgın'ın cenazesi yapılan otopsinin ardından Yerköy'de toprağa verildi. Şıvgın'ın yeğeni Yasin Aktoklu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dayısı ile ilgili Ankara Adli Tıp Kurumunun raporunun iki ay sonra geleceğini, iğneyi yapan görevli hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.


 Yerköy Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sayit Usul ise yaptığı açıklamada, Ahmet Şıvgın'a boğaz ağrısından dolayı penisilin iğnesi yapıldığını kaydetti. Daha önce de hastanelerinde benzer vakaların yaşandığını dile getiren Usul, şöyle devam etti: "Penisilin alerjik bir ilaçtır. 2012 yılında penisilin iğnesi yaptığımız bir hastamız yine anafilaktik şoka girdi. Şok sonucu hastamız bir hafta yoğun bakım ünitesinde tedavi gördü ve sağlığına kavuştu. Bu hastamıza boğazında bulunan şişkinlikten dolayı kendisine verilen tableti kullanamadığı için penisilin iğnesi yapılmış. Anafilaktik şoka girmiş. Bu maalesef Türkiye'nin her yerinde karşılaşılabilen bir vakadır."

penisilin
allerjisi
öldürdü
Yorum (9)
serbest prtsyn
Anaflaksi dakikalar içinde gelişen hayatı tehdit edici bir durumdur.Bu hasta bence septik şok veya asfiksiden ex olmuştur. Baş hekim işin kolayına kaçıyor.İşte sağlıkta geldiğimiz yer burasıdır.
2
Cevapla
cengiz
Doktorun bunda şuçu neymiş.ilacı doktormu üretmiş.Tabi alttan girer üstten çıkarlar yine doktor suçlu olur.bu meslek artık yapılmaz.
2
Cevapla
ünal ayrancı
idam edeceksiniz vuran hemşireyi ya da sorumlu doktoru. adı üstünde ani allerji. üstelik sonradan gelişmiş. Allah rahmet etsin demekten başka bir şey söylemek yanlış olur
5
Cevapla
özer kandaz
kesin durumu, olayı ve sonucu bilmeden yorum yapmanın ortalığı karıştırmanın bir anlamı olmasa gerek ....
2
Cevapla
DR.VK
EĞER BU OLAYA TIBBIN İÇİNDE BİR KOMPLİKASYON DEMİYECEK SUÇLU ARAYACAK İSEK;SUÇLU NEDEN DOKTOR-HEMŞİRE OLSUN. SUÇLU ;İLACIN ÜRETİCİLERİDİR VEYA RUHSAT VEREN SAĞLIK BAKANLIĞIDIR !!!?
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir