Medimagazin logo

Penisilin allerjisi beyin ölümü getirdi

Çankırı'da antibiyotik içtikten sonra fenalaşan ve 5 gündür hastanede tedavi gören üniversite öğrencisinin beyin ölümü gerçekleşti.
Penisilin allerjisi beyin ölümü getirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Muhasebe Bölümü 2. sınıf öğrencisi Derya Yücekaya (25), 20 Kasım Cuma günü dişinin ağrıması üzerine antibiyotik içti. Bir süre sonra fenalaşan Yücekaya, ev arkadaşının haber vermesi üzerine 112 Acil Servis ekiplerince Çankırı Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Yücekaya'nın, tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Haberi alan Yücekaya'nın ailesi ve arkadaşları hastaneye geldi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Adnan Taha Tuğrul, gazetecilere yaptığı açıklamada, derin bir üzüntü içerisinde olduklarını söyledi.

Yücekaya'nın dişinin ağrıması nedeniyle bitki çayıyla antibiyotik aldığını dile getiren Tuğrul, bir süre sonra midesinin bulandığını, fenalaşması üzerine ev arkadaşının ambulans çağırdığını ifade etti.

Doktorlardan aldıkları bilgiye göre, antibiyotiğin içerisinde penisilin maddesi bulunduğunu, arkadaşlarının penisilin maddesine alerjisi olduğu için vücudunun reaksiyon verdiğini anlatan Tuğrul, şunları kaydetti:

"Bu da arkadaşımızın can kaybına sebep oluyor. Arkadaşımızın beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi Antalya ve Malatya'dan geldi. Yarın organ bağışı yapıp yapmayacaklarına karar verecekler. Ondan sonra cenazeyi götüreceğiz. Üniversite olarak devamlı ailenin yanındayız."

anafilaksi
ilaç
penisilin
çankırı
öğrenci
Yorum (2)
kamil ömür
Hekim başvurusu sonrası verilen antibiyotiğe istinaden bu olay olsaydı hekim arkadaşımız almıştı başına belayı. Yanlış ilaç veren doktor hastayı öldürdü. Başlık aynen buydu.
5
Cevapla
aydin sinal
penicillin allerjisi haydi biraz daha ileri gidelim anaflaktik shok nasil ve hangi mekanizmayla beyin ölümüne sebep olur ,olursa hangi asamalari takip ederek bu klinik meydana gelir? bilen birisi cevap yazarsa memnun olurum,benim sahsi düsüncem burada suclu penicillin degil ihmal söz konusu
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir