Medimagazin logo

Penisilin alerjisi komalık yaptı, 2.5 ay sonra hastaneden alkışlarla taburcu edildi

Gaziantep’te alerjisi olduğu halde antibiyotik iğnesi yapılmasından dolayı komalık olan 2 çocuk annesi Sultan Cengiz, yoğun bakımda gördüğü 74 günlük tedaviyle hayata yeniden tutundu. Ölümden dönen Cengiz, yoğun bakım servisinden alkışlarla taburcu edilirken Doktor Gülden Kocager, “Çok şükür Sultan’ı kalbi durmasına rağmen hayata döndürebildik” dedi
Penisilin alerjisi komalık yaptı, 2.5 ay sonra hastaneden alkışlarla taburcu edildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Olay, 3 Ocak’ta Gaziantep’teki özel bir hastanenin Acil Servis Polikliniğinde yaşandı. İddiaya göre 32 yaşındaki Sultan Cengiz, şiddetli bel ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurdu.

Tedavi öncesinde doktorları uyaran Cengiz, antibiyotik ve penisiline alerjisi olduğunu belirtti. Tedavide bu noktaya dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Cengiz’e, antibiyotik içeren iğne yapıldığı iddia edildi. İğnenin yapılmasından bir süre sonra fenalaşan Cengiz’in kalbi, vücudunda şişlikler meydana gelmesinin ardından durdu. Cengiz’in 30 dakika boyunca çalışmayan kalbi, kalp masajı sayesinde tekrardan çalıştırıldı. Hastanede tedavi altına alınan Cengiz, iyileşmeyince 5 Ocak’ta Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

44'ÜNCÜ GÜNDE TEPKİ VERDİ

Genel Yoğun Bakım servisine alınan Cengiz, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doktor Gülden Kocager, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Halim Bayram ve Hiperbarik Uzmanı Doktor Mehmet Ali Kaplan’ın takibinde tedavi görmeye başladı. Komaya giren ve bilinci kapalı olan Cengiz’e, ilk olarak Hiperbarik Oksijen tedavisi uygulandı. 74 gün boyunca doktorların özenle takip ettiği Cengiz, bir ay önce ellerini ve ayaklarını oynatarak tepki vermeye başladı.

YOĞUN BAKIMDAN ALKIŞLARLA UĞURLANDI

Antibiyotiğe alerjisi olduğu için tedavisinde kullanılan ilaçların özenle seçildiği belirtilen 2 çocuk annesi Cengiz, 74 günün ardından iyileşti. Yoğun Bakım Servisinden kendisini iyileştiren ekibin alkışlarıyla uğurlanan Cengiz, yeni hayatına 'merhaba' dedi. 74 günlük tedavi sürecini anlatan Dr. Gülden Kocager, hastanın alerjisini tetikleyebilecek hiçbir ilacı vermediklerini belirterek, sürecin kendileri için çok zorlu geçtiğini dile getirdi.

"ÖLÜMDEN DÖNDÜM"

Hastaneye ilk geldiği anda kendinde olmadığını aktaran Cengiz, 2 ay boyunca hiçbir şey hissetmediğini belirtti. Bir ay kadar önce kendine geldiğini paylaşan Cengiz, “Ondan sonra süreç çok iyi bir şekilde geçti. Doktorlar ve hemşireler benimle çok iyi ilgilendiler. Kendimi çok iyi hissediyorum. Ölümden döndüm. Çok şükür şuanda hayattayım. En kısa zamanda ayağa da kalkacağım inşallah. 3 aydır yoğun bakımda tedavi görüyordum. Kendimi hiçbir an bırakmadım. O yüzden de iyi durumdayım” ifadelerini kullandı.

İLAÇ ALERJİSİNDEN DOLAYI KALBİ DURDU

Dr. Kocager ise hastada yaklaşık 3 ay önce kadar bir ilaç alerjisinden dolayı kalp durması gerçekleştiğini söyledi.

Kalp durmasına bağlı olarak bir kalp masajı süreci yaşandığını aktaran Kocager, 2 gün farklı bir hastanede tedavi görmesinin ardından hastanın kendi hastanelerine sevk edildiğini söyledi.

Hastanın yaklaşık 14 gün boyunca hiperbarik oksijen tedavisi gördüğünü söyleyen Kocager, “O süreç biraz zor geçti. Hasta entübe ve bilinci kapalı olduğu için hareketsiz bir haldeydi. Gözlerini bilinçsiz bir şekilde açıyordu. Hemşirelerde hastaya ciddi destek sağladılar. Hastada ufak iletişimler fark edildiğinde tedavi daha iyiye gitti. Hasta bize de tepki vermeye başladı. Ancak çok yoğun hareketi yoktu. Bir ay kadar sonra hastanın elinde ve ayaklarında hareketlenme başladı. Hasta bizimle konuşmaya başladı. Ağzını oynatarak yavaştan konuşabildi” dedi.

"ALERJİSİ OLDUĞU İÇİN HER İLACI VEREMİYORDUK"

Son bir ay içerisinde tedavi sürecinin hızlandığını sözlerine ekleyen Dr. Kocager, “Şu anda ellerini ve kollarını oynatabiliyor ancak tam olarak yürüyemiyor. O yüzden hastayı bir fizik tedavi merkezine göndermeyi planlıyoruz. Çok şükür güzel bir sonuç aldık. Tabii ki Sultan’da çok gayret gösterdi. Tedavi sürecinde iyi olmak için çabaladı. Enfeksiyonla mücadele etmek zor oldu. Çünkü Sultan’ın antibiyotiğe alerjisi olduğu için her ilacı veremiyorduk. Enfeksiyon doktorumuz da bu süreçte bire bir ilgilendi. Alerjisini tetikleme ihtimali olan hiçbir ilacı vermiyorduk. Farklı ilaçlara geçmemiz gerekiyordu. Her ilaç etki etmediği için ateşi oluyordu. Baya zorlu bir süreç geçirdik. Çok şükür hepsini Allah'ın izniyle atlattık. Genç hasta olduğu için hepimiz iyileşmesini istedik. Verilen bir ilaca karşı alerji gelişmesinden dolayı hastalanıyor. Çok şükür kalbi durmasına rağmen hayata döndürebildik. Çünkü bazı hastalar hiç dönemeyebiliyorlar” diye konuştu.

gaziantep
penisiline alerjisi
Yorum (7)
Erdem
Bu işlerde iyice tiyatroya döndü ülkenin asıl saglik meseleleri duruyor yok hasta yoğun bakımdan çıktı yok protesto bıktık yahu...aile hekimliği çöktü bilmem duyan var mı....
15
Cevapla
Surgeon
Yoğun bakımından taburcu olan ilk hastaniz galiba...Tebrikler... başarılarınizin devamını dilerim
23
Cevapla
Has Odabaşı
Ey cemaat-ı medimagaziyyyn! Benden evvel yorum yapanlara katılarak; Bir kez daha posteriordaki elemanların nasıl ve niçin korunması gerektiğini bir kez daha anlaşıldığını temenni ediyorum. Hocam ne ki bir iğne (!) gibi lakırdılara itibar edilmemesini bu siteyi takip eden sağlık dışı insanlar anlamıştır diye umuyorum. Vesselam.
6
Cevapla
CRİSİS
tünel yapıp taburcu olan hastayı alkışlamak nedir bilmiyorum!!...
17
Cevapla
Serhan
Bu haber mi simdi doktor çok sevinmiste doktor geleceğini görebiliyor muki sevinmiş artık bırakın şu gündem saptirmayi bıktık artık..
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir