Medimagazin logo

Parkinsonda kullanılan ilaçlar yan etki olarak kumar ve seks bağımlılığı yapabilir

Yeni yapılan bir araştırmaya göre Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar yan etki olarak sanıldığından daha fazla insanı seks ve kumar bağımlısı yapabilir.
Kaynak: HÜRRİYET
Parkinsonda kullanılan ilaçlar yan etki olarak kumar ve seks bağımlılığı yapabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların etken maddesinin insanları kumar ve sekse daha yatkın hale getirdiği daha önce ortaya çıkmıştı. Yeni yapılan bir araştırma bu oranın sanıldığından çok daha yüksek olabileceğini ortaya koydu.

HER 7 KİŞİDEN 1'İNDE BAĞIMLILIK GÖRÜLÜYOR

Loyola Üniversitesi'nden uzmanlar ilaçların ayrıca alışveriş ve çok yeme gibi sorunlara da neden olabileceğini ortaya koydu. Araştırmada Parkinson ilacı kullanan her 7 kişiden birinde bu belirtilerin görüldüğü açıklandı.

Erkeklerde kumar ve seks bağımlılığı daha yüksek düzeyde olurken kadınlarda ise yeme bozukluğu ve aşırı alışveriş yapma isteği daha fazla görüldü.

Uzmanlar ise bu durumların Parkinson hastalarının hayatını çok kötü etkileyebileceğini, boşanma, iflas, işini kaybetme gibi sorunlar doğuracağını ortaya koydu.

ABD'li ünlü aktör Michael J Fox ve ünlü boksör Muhammed Ali de genç yaşta Parkinson hastalığına yakalanmıştı.

yan etki
parkinson
kumar
seks bağımlılığı
Yorum (1)
Doğan
Aynen katılıyorum 7 senede iflas ettim borç batağına saplandim ilacı bıraktıktan sonra hiç oyun oynamıyorum.bende bu ilaç firmasini mahkemeye vereceğim
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir