Medimagazin logo

Özel hastaneler, ücretsiz dokuz tedavinin listesini asmak zorunda

Hastaların bilgi sahibi olmaması sebebiyle yaşanan ücret mağduriyetlerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) el koydu. Kurum, özel hastanelere ilave hiçbir ücret alamayacakları 9 tedavinin listesini asma mecburiyeti getirdi. Sigortalı hastaların, özel sağlık kuruluşlarındaki bu tedavilerinin masraflarını tamamen SGK karşılayacak.
Kaynak: ZAMAN
Özel hastaneler, ücretsiz dokuz tedavinin listesini asmak zorunda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SGK ile özel sağlık kuruluşları arasında imzalanan 2012 yılı sözleşmesi, hastayı koruyucu birtakım düzenlemeleri de beraberinde getirdi. Vatandaşların kafasını karıştıran özel hastanelerdeki ödeme karmaşasına 'dur' denildi. Özel hastanelerde muayene ve tedavilerde ödenecek katılım payının 12 lira olduğuna dikkat çeken kurum, fark ücretinin yüzde 30 ile yüzde 70 arasında değiştiğinin hastalara net bir şekilde duyurulması şartı koştu. Hastalara özel hastane ve tıp merkezlerinde uygulanan her türlü muayene, tahlil ve tedavinin hatta yatan hastaya verilen ilaçların detaylı bir şekilde belgelendirilmesi istendi. Hastalar, bu belgelere bakarak devletin kendi adına hastaneye ne kadar para ödediğini, kendi cebinden ne kadar ücret çıktığını görme imkânına kavuşacak. Böylece 'acaba benden fazla para aldılar mı?' tedirginliği son bulacak.


SGK, ayrıca özel hastanelerin ilave hiçbir ücret alamayacakları tedavilerin listesini de büyük bir pano şeklinde hastanenin görünür bir yerine asılması şartı koydu. Buna göre özel hastanelerde ilave ücret alınmayacak tedaviler şöyle belirlendi: Acil servis, yoğun bakım, yanık, diyaliz ile kanser (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop) tedavileri, organ doku ve kök hücre nakilleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık işlemleri, kardiyovasküler cerrahi işlemler ve yenidoğan (kuvöz, düşük riski, erken doğum) hizmetleri.


'Beş yıldızlı' tedavi, 3 milyar lirayı geçti

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, otel konforundaki hastanelerde vatandaşlar için üstlendiği bu tedavilerden sigortasız hastalar kapsam dışında tutuluyor. Tedavi için hastayı ilave fark ücreti ödemekten kurtaran düzenlemeyle devlet bu yılın ilk 10 ayında vatandaş adına kalp damar, kardiyoloji, acil, radyasyon ve diyaliz branşlarında 1,7 milyar lira ödeme yaptı. Kurumun özel hastanelere diğer 5 branşla birlikte ödediği rakamın 3 milyar lirayı geçtiği ifade ediliyor.

özel
hastaneler
ücretsiz
dokuz
tedavinin
listesini
asmak
zorunda
Yorum (10)
cemil
"Hastalar, bu belgelere bakarak devletin kendi adına hastaneye ne kadar para ödediğini, kendi cebinden ne kadar ücret çıktığını görme imkânına kavuşacak. Böylece “Acaba benden fazla para aldılar mı” kaygısı son bulacak." bende bankacılık işlemlerinde, belediye işlemlerinde araba servisinde, tamir işlemlerinde avukat bürolarında, vergi öderken..(malum sık sık vergi affıyla keriz yerine konuyoruz) kandırılmak istemiyorum. vali hakim asker maaşlarını öğrenmek istiyorum. onlar 500-600 bin lira ikramiye ve benim 4-5 katım maaşı nasıl aldıklarını öğrenmek istiyorum.
0
Cevapla
BG
ARABAMIN SERVİSTE KIŞ BAKIMINI YAPTIRRIKEN DE BEDAVA OLSUN. KIŞ LASTİKLERİMİ DE PARASIZ ALABİLEYİM. SONUÇTA BUNLARDA HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR(TRAFİK KAZASINDA ÖLEN YA DA YARALANANLARIN SAYISI YUKARIDAKİ HASTALARDAN FAZLADIR HERALDE). SERVİSLER DE BUNLAR İÇİN PARA ALMASIN BİZDEN. ACİL'İ BİR KENARA KOYUYORUM. KARDEŞİM ÖZELDEN HİZMET ALACAKSAN ÇATIR ÇATIR ÖDEYECEKSİN. HAA! EĞER VATANDAŞINA ÖDETMEYECEKSEN İŞİN HAKKINI SEN VERECEKSİN.
0
Cevapla
mehmet özer
yakında hiç bir tedaviden fark alamayacak özel hastaneler. yani tüm özellerde devletleştirilmiş olacak. tabi özel hastanelerden tepki gelmez ise. aslında sağlıkta özelleştirmeden çok devletleştirme oluyor. sen devlete hizmet satıp hazineden geçiniyorsan senin adın özel hastane olmaz zaten...
0
Cevapla
reyhan öztürk
8 aylık hamıleyım ozel hastaneye kontrole gıttım muayene ucretı alınmaması gereklımıs dedım onlar sskdan boyle bır bıldırım almadık dıyorlar ssknın hastanelerı ıncelemesını ıstıyoruz
0
Cevapla
Dr. Jane Doe
Reyhan özürk, ucuz etin yahnisi yavan olur. Bedava iş yaptırmak istiyorsanız devletin hastaneleri var. Siz neden özel hastaneye gitmek istiyorsanız o sebebin aynısından dolayı o hastane paralı olmak zorundadır Aksini iddia eden doğru söylemiyor ve sizleri oyalıyor. Dünyanın hiçbir yerinde daha lüks hizmet aynı bedelle veya bedavaya olmaz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir