Medimagazin logo

Özel hastaneler batacak mı?

İTO Başkanı Yalçıntaş; özel sağlık sektörünün, hizmet fiyatlarıyla ilgili çok ciddi problemleri bulunduğunu eblirterek "Acil çözüm üretilememesi halinde birçok özel hastane kapanma tehlikesiyle yüz yüze kalacak. Sağlık hizmetlerinde büyük sorunlar yaşanacak" dedi
Özel hastaneler batacak mı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, özel sağlık sektörünün, hizmet fiyatlarıyla ilgili çok ciddi problemleri olduğunu, acil çözüm üretilememesi halinde birçok özel hastanenin kapanma tehlikesiyle yüz yüze kalacağını, sağlık hizmetlerinde büyük sorunlar yaşanacağını savundu.

İTO'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de özellikle son yıllarda sağlık alanında devrim niteliğinde yenilikler yapıldığını vurgulayan Yalçıntaş, tüm kamu hastanelerinin tek çatı altında toplanması, eczanelerden ilaç temini, aile hekimliği gibi önemli hizmetlerin gerçekleştirildiğini anımsattı.

Ancak özel sektör ile yapılan anlaşmalardaki hizmet alım fiyatlarının bütün hizmetleri kesintiye uğratacak bir noktaya doğru gittiğini iddia eden Yalçıntaş, ''Acil önlem alınması şart'' görüşünü dile getirdi.

Türkiye'de sağlık hizmetlerinin yüzde 35'inin özel sektör tarafından sunulduğuna dikkati çeken Yalçıntaş, açıklamada şu iddialara yer verdi:

''Sağlık, teknolojik altyapısını sürekli yenilemek zorunda olan, hizmet kalitesinden asla ödün veremeyecek bir sektör. 6 yıl önceki fiyatlarla verdiği hizmetleri aynı kalitede sürdürmesi beklenemez. Özel sağlık kuruluşları Başbakanlığın genelgesine uygun olarak acil hastaların sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın ücretsiz hizmet veriyor. Özel hastaneler, acil gelen hastaların maliyetleri karşılanmamasına rağmen, büyük fedakarlıklarla hizmet vermeye devam ediyor.''-''2006 yılından bu yana Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları hiç artmadı''

Acil başta olmak üzere, yoğun bakımlar, kalp cerrahisi, kanser tedavileri, diyaliz, doğumsal anomaliler, organ nakilleri gibi alanlardan özel sektörün fark almadığını anımsatan Yalçıntaş, bu hizmetlerin hastane cirolarının yüzde 50'sini oluşturduğunu aktardı.

Yalçıntaş, 2006 yılından bu yana Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının hiç artmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

''Hatta özel sektör için ayakta tedavi ücretleri yüzde 20 düşürüldü. Vatandaş 6 yıldır 14 lira 80 kuruşa uzman doktora muayene ettiriliyor. 6 yıldır tam idrar tahlili hala 1 lira 20 kuruş. Son 6 yılda üretici fiyat indeksi yüzde 53 artmasına rağmen fiyatlar hiç güncellenmedi. Öte yandan SGK, özel hastaneden katılım bedeli olarak hasta başına 15 lira geri alıyor. Özel hastanelerde verilen sağlık hizmetlerinin bu şartlar altında sürdürülmesinin mümkün olmadığı görülüyor.

Özel hastanelerin bu fiyatlarla bu hizmetleri nasıl verdiğini anlamak mümkün değil. Geçen yıl Sayıştay'ın hazırladığı bir rapor sonrasında sağlık sektörüne verilmesi muhtemel 300 milyon liralık cezayı da göz önüne aldığımızda, sağlık sektöründe bir şeylerin yolunda gitmediği ortada. Eğer kamu ve özel sektör temsilcileri biran önce bir araya gelerek çözüm bulmazlarsa hem özel sektör, hem de vatandaş kaybedecek.''

özel
hastaneler
batacak
mı?
Yorum (21)
Rt
Özel ve SGK bağı kesilmelidir. Doktora yeterli ücreti verin, birinci basamağı aktif hale getirin, tüm işler kamuda çözülür. Özel sadece özel olmalıdır. Yirmibeş ve üzeri işçi çalıştıran kurumlar özel sağlık sigortası da yapmak zorundadır diye kanun çıksa özeller ve sigortalar bayram eder ve sorun kalmaz. Yoksa örnekte olduğu gibi batarız, sadece siyasiler koltuğunu ve rantını korur.
0
Cevapla
mehmet kaya
Peki artan sağlık harcamalareı nereye gidiyor.
0
Cevapla
a.s
Sayın Bahat; ''Müracaat başı harcama ve memnuniyet kıyaslandığında bu rakamları hiçbir ülke yakalamadı. Burada ciddi bir başarı ve özveri öyküsü var'' demişsiniz. Bence bu tanımlama hiç uygun değil. Burada ciddi bir emek sömürüsü var. Sağlık çalışanını perişan etme var. Sağlık hizmetinin kalitesinin gelecekte ciddi tehlikeye atılması var. Sağlık hizmetinde yüzeyelleşme var. Bunu memnuniyeti ölçerek anlayamazsınız. Eğer referans ana unsur memnuniyet olsa idi erken yaşta emeklilikte kimsenin şikayeti yoktu halk ondan daha memnun idi. Memnuniyet doğruluğu ve adaleti temsil etmiyor maalesef.
0
Cevapla
se
Sosyal devlet ve halka hizmet, sonuçta bu çoğunluğun memnuniyeti ve hükümetinde politikası olduğuna göre diyecek bir şey kalmıyor. Sorunu sadece özel hastaneler batacak, SUT fiyatları art'sına indirgersek, bizlerde bana ne deriz...
0
Cevapla
emre
OHSAD Başkanı Bahat, eldeki verileri değerlendirirken ,çözüm önerisinde anlaşılan kadro meselesi çözülürse bu iş halledilecekmiş gibi görünüyor oysaki özel sektörün kendine çeki düzen vermesi gerektiğini hiç ifade etmiyor.10.000m2altındaki hastanelerin zaman kaybetmeden birleşmesi gerektiği 100 yatağın altında hastanecilik olamıyacağını ifade etmiyor.eğer özelhastaneler kendilerine çeki düzen vermezlerse dializ merkezlerinde olduğu gibi kendilerine apandist ameliyatı için gelen hastaya çeyrek altın verme dönemi başlıyacak .kontrolsüz büyümenin neticesi bu.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir