Medimagazin logo

Oruç tutmak kök hücrelerin yenilenmesini hızlandırıyor

ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde yürütülen araştırma, oruç tutmanın bağırsak kök hücrelerinin yenilenme fonksiyonunu artırdığını ortaya çıkardı.
Oruç tutmak kök hücrelerin yenilenmesini hızlandırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aç kalan farelerin aç kalmayanlara göre kök hücrelerinin iki kat daha fazla yenilenme kapasitesine sahip olduğu görüldü.

Araştırma sonucunda yaşlanmayla ilişkili kök hücre fonksiyonu kaybının 24 saatlik oruç sayesinde tersine çevrilebileceği tespit edildi. 

Araştırma ekibinde yer alan Türk bilim adamı Doç. Dr. Ömer Yılmaz,  yaptığı açıklamada, orucun genel sağlık üzerinde olumlu etkilerinin bilindiğini belirterek bu araştırmayla oruç tutmanın bağırsaklarda kök hücrelerin yenilenme kapasitesini önemli ölçüde artırdığının görüldüğünü ifade etti.

Prof. Dr. David Sabatini de çalışmanın oruç tutmanın karbonhidratlardan yağa kadar bağırsak kök hücrelerinde metabolik bir geçişi tetiklediğine dair kanıt sağladığını söyleyerek bu hücrelerin yağ asidi oksidasyonuna geçmesiyle fonksiyonlarını önemli ölçüde artırdığını kaydetti.

Araştırmanın sonuçları "Cell Stem Cell" dergisinde yayımlandı.

arastirma
oruc
kok hucre
orucun faydaları
Yorum (6)
doktor mengene
Aç kalmak ile oruç tutmak aynı şey değil. "24 saatlik oruç" diye bir uygulama mı var? Su içmemek de yararlı mıymış? Uzun saatler boyu su içmemeyi de tıbben öneriyorlar mı?
22
Cevapla
Hürriyet
Burası din tartışılacak platform değil. Dini de bilimi de sulandırmayalım. Seçimlerden sonra umarım fabrika ayarlarımıza geri döneriz, Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk Türkiyesi ayarlarımıza.
19
Cevapla
Marvel
Hatta ve hatta 120 saat aralıksız tutarsanız "DEADPOOL" oluyorsunuz..
11
Cevapla
Gabriella Sabatini
Tüm İslam Aleminin , Medimagazin'in ve Takipçilerinin Ramazan Ayı Şimdiden Hayırlı Uğurlu Olsun... Allah Tutacakları Oruçlarını Kabul Buyursun..
4
Cevapla
Dr.Cevdett
AÇLIK!!! ORUÇ:Eline, beline diline sahip olmaktır. Burada bahsedilen açlıktır. Oruç her derde deva bir sağlık yöntemi değil, bir ibadettir. Her derde deva sağlık yöntemi olsaydı halkı oruç tutan ülkeler dünyanın en sağlıklı ülkeleri olurdu.
10
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir