Medimagazin logo

Organ naklinde öncelik hastanenin 'beyin ölümü' sayısı

Sağlık Bakanlığı, organ nakil merkezlerine yönelik düzenleme yaptı. Buna göre beyin ölüm sayısı fazla olan hastaneye, organ naklinde öncelik tanınacak
Kaynak: Akşam - Doruk Çakar
Organ naklinde öncelik hastanenin  'beyin ölümü' sayısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Beyin ölümü fazla olan hastaneye organ nakli müjdesi! Sağlık Bakanlığı, organ nakli yapılabilecek merkezlere ilişkin yaptığı düzenlemede, 'Beyin ölümü bildirim sayısı fazla olan' hastanelere öncelik vereceğini duyurdu. Bakanlık 'Organ Nakli Merkezleri Yönergesi'nde değişiklik yaptı. geçtiğimiz hafta yapılan yeni düzenlemede, hastanelerin bünyesinde nakil işlemlerini gerçekleştirebilecek merkezlerin etkinlik ve verimliliğe göre belirlenmesi ön plana çıktı.
Bakanlık, yurt genelindeki organ nakil merkezlerinin planlamasını 'organ bekleme listelerinde kayıtlı hasta sayıları, hastaların bölgesel dağılımı ve diğer epidemiyolojik özellikler, merkezlerin kapasite kullanım durumu, bölgelere göre nüfus ve merkez sayıları, nakil yapabilecek hekim sayıları ve bunların ülke genelinde dağılımı gibi kriterler' doğrultusunda belirleyecek.
Bu kapsamda, tıp fakültesi veya özel hastanelerden, merkez açma konusunda birden fazla talep gelmesi durumunda, 'Bünyesinde nakil merkezi olmayan, ventilatörlü (solunum cihazı) yoğun bakım yatak sayıları fazla olan ve 'Beyin ölümü' ayısı fazla olan hastanelere öncelik tanınacak.
 

ŞARTLAR EŞİTSE KURA
BAKANLIK, 'bünyesinde organ nakil merkezi bulunmama', 'spolunum cihazlı yoğun bakım yatak sayısı ve beyin ölümü sayısı' kriterleri eşit olan hastaneler arasında ise noter huzurunda kura çekerek, hangi sağlık kuruluşuna merkez açma izni verileceğini kararlaştıracak.

organ
naklinde
öncelik
hastanenin
'beyin
ölümü'
sayısı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir