Medimagazin logo

Onkologlarda tükenmişlik sendromu alarmı!

Çağın vebası kanser, sadece hastaları değil hekimleri de olumsuz etkiliyor. Hastalar tedavi sürecinden sonra ikincil kanser vakaları, kısırlık yaşarken uzmanlar tükenmişlik sendromuyla karşı karşıya kalıyor.
Kaynak: AKŞAM - BERDA ÖZDİKTAŞ
Onkologlarda tükenmişlik sendromu alarmı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği önderliğinde bu yıl 5'incisi düzenlenen Türk Tıbbi Onkoloji Kongresinde bir araya gelen katılımcılar tüm kanser türlerini ele alarak, tanı ve tedavilerdeki en son yenilikleri tartıştı. Kongre, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ev sahipliğinde Antalya'da gerçekleştirildi. Kongre kapsamında gerçekleşen toplantıda konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip; kanser hastalarının tedavi sonrası yaşadığı kısırlık, ikincil kanserler gibi etkilerle beraber iş bulma ve sosyal sorunlar yaşadığını belirtti.

 

ONLAR DA ETKİLENİYOR

Ülkemizde yaşanan tıbbi onkolog eksikliğinin altını çizen Saip kanserle uğraşan hekimlerin en büyük problemi tükenmişlik sendromu dedi. Türkiye Onkoloji Grubu'nun yapmış olduğu "Tıbbi Onkoloji Uzmanlarında Tükenmişlik ve İş Doyumu Araştırması"nı değerlendiren Prof. Dr. Pınar Saip "129 Tıbbi Onkolog ile yapılan araştırmada tükenmişlik sendromu genç doktorlarda, kadınlarda, hizmet sektöründe çalışanlarda ve iş doyumu olamayan hekimlerde daha sık görüldüğü saptandı" dedi.

 

SAHTE İLAÇ VAKALARI

Kongrede konuşan Dernek Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özet, "Ülkemizde düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen ilaçlar özellikle kanser tedavisinde kullanılan pahalı ilaçlardan oluştu. Bunlar ilaç satma yetkisi olmayan medikal firmalarca piyasaya sürülmüş ve tedavi edici etkisi olmayan türdendi. Bu ilaçlar ekonomik düzeyi düşük ve sosyal güvencesi olmayan kişilere pazarlanmış maalesef. Bu insan vicdanını sızlatan acımasız bir durumdur" dedi.

 

AKILLI BOMBA BENZERİ İLAÇLAR

Cilt kanseri tedavisinde son 5 yılda alınan yolun çok önemli bulduğunu belirten Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çelik, "Malin melanom'u otoyolda freni patlamış bir aracın hızla savrulması gibi düşünebiliriz. Şimdiye kadar tedavide kemoterapi ile tüm trafiği durdurup yolu kapatarak çare arıyorduk. Ve tabi trafik tekrar açıldığında freni patlamış araç hala yolda olduğu için hastalığın tekrar etmesi sorunları ile karşılaşıyorduk. Yeni tip tedavide akıllı bomba olarak tabir edilen ilaçlar ile direkt bu tümöre yönelik müdahalede bulunabiliyoruz" diye konuştu.

 

KORUNMAYA BAŞLAYIN!

Güneş ışınlarının kansere neden olduğunu hatırlatan Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çelik, güneş kremi kullanmak için yazın gelmesini beklememek gerektiğini söyledi. Kanser tanı ve tedavilerindeki son gelişme ve çalışmaların tartışıldığı 5. Türk Tıbbi Onkoloji Kongresi'ne katılan Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çelik, cilt kanserinin dünyada en hızlı artış gösteren kanser türü olarak dikkat çektiğini belirtti. Çelik, cilt kanseri sebep olan bir numaralı etkenin güneş ışınları olduğunu belirterek "Nisan ayından itibaren herkes işe giderken bile plaja gider gibi en az 40 faktör koruyucu güneş kremi kullanmalılar" dedi.

onkologlarda
tükenmişlik
sendromu
alarmı!
Yorum (5)
ahmet arak
onkolog arkadaşlar keşke biraz daha çalışıp aile hekimi olsalardı; daha mutlu olabilirler di.... çünkü nöbet yok, stress yok, hasta ve yakınlarının kaygıları yok, döner sermayeden puantaj yapma derdi yok... aile hekimliğinde ne mi var ??? ne yokki ...adamların dernekleri bile var... kuyruklarına basarsan döner seni tırmalar misali, yerine göre 10-12 bin tl cik alıyorlar ( kayseride en azından böyle )... 2 tane nöbeti bile tutmak istemiyorlar.... yanlış tercih yaptık....
0
Cevapla
volkan
sayın ahmet arak (uzman) beyefendi meslektaşlarınızın haklarını savunması, bunun için dernek kurup birlik olması yanlış bir şey mi acaba?eleştirilerinizi sistemi bu hale getirip ücret farklılığı yaratanlara yönlendirseniz daha yapıcı olmaz mı? NOT: Bu arada benim görev yaptığım yerdeki aile hekimleri o dediğiniz rakamların yarısını bile alamıyor... Aile hekimliğinin ilk başladığı en iyi dönemlerinde bile bu rakamları alanları duymadım-görmedim...
0
Cevapla
Hakan Sahan
Sevgili Arak doktorum. Yanlış tercih yapmanıza üzüldük. Başkalarının aldıkları paraları konuşmak yerine, nasıl onlar kadar kazanırım diye düşünememenize de üzüldük. Doktor olmanıza ayrıca, özellikle ve çok üzüldük. En çok ta 10-12 bin tl maaş aldığımızı sanıp, hayıflanmanıza üzüldük. Belik siz rahatlatır, söyleyeyim, Kayseri de elimize geçen para 6000 tl yi geçmiyor.Mutlu oldunuz mu....
0
Cevapla
Yaman tanır
aile hekimleri nasılda atlıyor Ahmet isimli arkadaşımızın yazısına vay be !!onkologların sorunu unutmuşlar!!
0
Cevapla
hakan
Allah aşkına bırakın artık aile hekiminin maaşını yahu...Uzman Aile hekimi olduğum halde elime net 5000-6000 tl kalıyor.Siz neden bahsediyorsunuz??Brüt maaş üzerinden ve de masrafları düşmeden hesap yapmayın...Konu onkolog sen diyorsun aile hekimi!!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir