Medimagazin logo

Obezite ameliyatları başarısız gibi mi gösterilmeye çalışılıyor?

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, "Obeziteyle ilgili ameliyatlarda ölüm oranı yüzde 0,5'in altında. Bu ameliyatlarda ölüm riski son derece düşük" dedi.
Obezite ameliyatları başarısız gibi mi gösterilmeye çalışılıyor?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, bazı ilaç yöntemleri, hatta bazı operasyonların ölüm riski daha fazla olmasına rağmen kamuoyuna sürekli, obezite ameliyatlarına ilişkin ölümlerin ön plana çıkarıldığını belirterek, "Obeziteyle ilgili ameliyatlarda ölüm oranı yüzde 0,5'in altında. Bu ameliyatlarda ölüm riski son derece düşük" dedi.

Çelik, son günlerde "mide küçültme ameliyatından sonra öldü" şeklinde basında yer alan haberle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, obeziteyle ilgili operasyonların başarısız gibi gösterilmeye çalışıldığını savundu.

Obeziteyle ilgili ameliyatlarda ölüm oranının yüzde 0,5'in altında olduğunu ifade eden Çelik, bu ameliyatlardaki ölüm riskinin koroner bypass gibi ameliyatlara göre çok daha az olduğunu kaydetti.

Çelik, şunları söyledi:

"Bazı ilaç yöntemleri hatta bazı operasyonların ölüm riskinin daha fazla olmasına, hatta bazen aynı oranlarda risk bulunmasına rağmen kamuoyuna sürekli daha düşük riskli olan  obezite ameliyatlarındaki ölümler ön plana çıkarılıyor. Diğer alanlardaki başarısız operasyon ya da yanlış ve eksik ilaç kullanımından kaynaklanan ölümler yeteri kadar yansıtılıp tartışılmıyor. Oysaki bu operasyonların hepsinde az da olsa ölüm riski bulunuyor. Bu noktadaobezite ameliyatları daha başarısız gibi gösterilmeye çalışılıyor. Oysaki bu tür ameliyatlarda ölüm riski son derece düşük. Biz bu riski ortadan kaldıracak bilimsel çalışmalar yapmak için dünyadaki tüm modern teknikleri takip ederek, hastalarımıza uygulamaya çalışıyoruz."

Çelik, İngiltere'de yapılan bir araştırmaya da dikkati çekerek, "Yapılan araştırmada diyetle, sporla veya yaşam tarzı değişiklikleri ile kilo kontrolü sağlama oranları her 210 erkekte bir ve her 124 kadında bir kişi. Hastalarımız diyetle kilo kontrolü sağlayamadığı için bu ameliyatlar ortaya çıktı. Ancak ne yazık ki bu ameliyatların olumlu tarafları hep görmezden geliniyor" diye konuştu.

Ulusal Obezite Veri Tabanı

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, obeziteyle ilgili yapılacak ameliyatlara da birtakım standartlar getirmeyi amaçladıklarını, uluslararası alanda hazırlıklar yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda Türkiye'deki obezite verilerinin bir alanda toplanacağı Ulusal Obezite Veri Tabanı oluşturulacağını ifade eden Çelik, "Veri tabanı sayesinde 'hangi cerrah nerede ne eğitim almış, obeziteyle ilgili kaç kez ameliyat yapmış, Türkiye'de kaç tane obezite ameliyatı yapılıyor, bu ameliyatların sonuçları nelerdir' gibi bilgilere ulaşabilecek" dedi.

türkiye metabolik cerrahi vakfı
doç. dr. alper çelik
obezite
obezite ameliyatları
Yorum (6)
Ahmet Rasim Küçükusta
Memleket tıbbının ne durumda olduğunu gösteren ibretlik bir haber. Diyabet ve metabolizma uzmanlarımız gebelere şeker yükleme testiyle yatıp kalkarken, cerrahlarımız da obezite ameliyatlarının riskleriyle meşguller. Son 10 senede obezite ve diyabetin neden yüzde 100 arttığı ile ilgilenen ise yok. Aferin size!
0
Cevapla
meral
Bu tip ameliyatların ilerde 12 gibi bazı vitaminlerin eksikliğine neden olacağını belirtiyorlar. Barsaklar vücudumuzun en önemli organı, onların eksikliği ilerde sorunlar oluşturabilir. Madem riski de var, acaba yapılmasa olmaz mı? İmmün sistem başta olmak üzere birçok sistemin ilerde etkilenmesi söz konusu değil mi?
0
Cevapla
meral
Bu tip ameliyatların ilerde 12 gibi bazı vitaminlerin eksikliğine neden olacağını belirtiyorlar. Barsaklar vücudumuzun en önemli organı, onların eksikliği ilerde sorunlar oluşturabilir. Madem riski de var, acaba yapılmasa olmaz mı? İmmün sistem başta olmak üzere birçok sistemin ilerde etkilenmesi söz konusu değil mi?
0
Cevapla
hakann
Sayın küçükusta tüm doktorlar sizler kadar medyatik olamadı, o yüzden sadece bildikleri konuda yorum yapıyorlar. Cerrah obezite ameliyatından, endokrinolog diyabetten bahsediyor. Obezite ve diyabetten korunma yöntemlerini de siz anlatıyorsunuz. Türkiyede obezite ameliyatlarının komplikasyon oranları yüksek. nedeni ise youtube ta sleeve gastrektomi izleyen ameliyat yapmaya kalkıyor. Çünkü ilerde özel hastaneye geçip para kazanmanın yolu farklı birşeyler yapmaktan geçiyor. Farklılıkları öğrenmek içinde (denetleyende olmayınca) zaman kaybetmeye gerek yok izle iki video, başla obezite cerrahisine. yılda 250den fazla obezite cerrahisi yapan bir kurumda çalışıyorum, eğitim talebinde bulunan bile yok. Hastalar zaten işin para tarafında haftada en az bir hasta telefonla obezite ameliyatını kaç liraya yapıyorsunuz diye arıyor ama ameliyatı kim yapıyor diye sormuyor.
0
Cevapla
se
seçilmiş ve ciddi bir diyetle kilo veremeyen hastalara, nadir yapılması gereken bir tedavi. her kilolu insana operasyon öneren bir anlayış, hekimlikle bağdaşmaz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir