Medimagazin logo

O hekim 'Yılın Hekimi' seçildi!

Şırnak Güçlükonak İlçe Kaymakamının rahatsızlanan eşine bakmak üzere evine gitmediği için, Şırnak Valiliği tarafından soruşturma açılan Dr. Mehmet Zeki Türe AHEF Yönetim Kurulu tarafından “Yılın Aile Hekimi” seçildi.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
O hekim 'Yılın Hekimi' seçildi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dr. Mehmet Zeki Türe, Şırnak Güçlükonak İlçe Kaymakamının rahatsızlanan eşine bakmak üzere evine gitmediği için, Şırnak Valiliği tarafından yapılan soruşturma sonucu 45 ihtar puanı verilerek cezalandırılmıştı.

 Aynı olayı takiben Şırnak Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı denetim ekipleri, Güçlükonak Merkez 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde çalışan Dr. Mehmet Zeki Türe' nin birimine, 10 kişilik bir denetim ekibiyle, mobbing uyguladı. Yaptıkları baskın denetim sonucunda, 95 ihtar puanı verilerek, toplamda hukuki dayanağı olmayan 140 ihtar puanıyla aile hekimliği sözleşmesi kanunlara aykırı olarak fesih edilmişti.

AHEF Yönetim Kurulu, yapılan bu mobbing olayını ve sözleşmenin keyfi olarak fesih edilmesini kınadıklarını ifade ederek Dr. Mehmet Zeki Türe’yi "Yılın Aile Hekimi "seçti.

AHEF Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Dr. Mehmet Zeki Türe arkadaşımızı, aile hekimi olarak nöbet yerini terk etmeyip, hastalarına anayasal hak olan eşit sağlık hizmeti sunduğu, haksızlıklara, baskılara karşı dik durduğu için, "YILIN AİLE HEKİMİ" seçmiş bulunmaktayız. Arkadaşımızın tekrar aile hekimliğine dönebilmesi ve yapılan hukuksuz işlemlerin iptal edilebilmesi için her türlü desteği vereceğimizi bildiririz. Meslektaşımızın aile hekimliği görevine tekrar iade edilmesini,  sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.”

Diğer hekimlerin de mağdur olmaması için, önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Kurul,    “Aile hekimliği uygulamasında ceza puanı sistemi kaldırılmalı ve iş güvencesi sağlanmalı, Sağlık çalışanlarına yapılan şiddet ve yöneticilerin yaptığı mobbing önlenmelidir.”diye belirtti.

o
hekim
'yılın
hekimi'
seçildi!
Yorum (14)
Murat celikten
Sayın bakan bu olayın resmen altında kaldınız.kabinede en son sırada geliyorsunuz herhaldeki ne içişleri bakanına bu işim aslını sordunuz nede kendi bakanlığınıza bağlı bu birimi arayıp ne yapıyorsunuz diyemediniz. Sayın bakan hekime kim kötü söz söylerse el kaldırırsa karşısındayım diyorsunuz ama hekimin saygınlığını ve hakkını arayamıyorsunuz? Kul hakkından korktuğunuzu ve para ve pulla işinizin olmadığını biliyorum. Ama vicdanlı bir bakan iseniz bu personelinizin hakkının bizzat savcısı olun...
0
Cevapla
Belkıs sözer
yazıklar olsun bu zihniyete.kendi emekçisine sahip çıkmayan.tek taraflı çalışan ve insanların mecburiyetlerinden faydalanan zihniyet
0
Cevapla
postenflamatuar
Bu aile hekimleri dernekleri ile bazı konularda ciddi eleştirilerim olsa da kendilerini çok takdir ediyorum. Çünkü yönetimleri tabanı yani kendi üyelerini gerçekten temsil ediyor. Aile hekimleri dereğinin başkanı da aile hekimliği yapıyor, aile hekimlerine yansıyan en ufak problemi kendi üzerinde hissediyor ve bu nedenle gecikmeksizin harekete geçiyor. AHEF kendi üyesine yapılan mobbingi, vicdansızlğı ve en önemlisi hukuk tanımazlığı hemen fark etmiş. TTB gibi kuru kuru kınıyorum deyip geçiştirmek yerine "yapılan hukuksuz işlemlerin iptal edilebilmesi için her türlü desteği vereceğimizi bildiririz" demiş ve Yılın hekimi ödülünü bu mağdur meslektaşımıza vermiştir. Umarım kendi hukuk bürolarını bu konu için hemen harekete geçirirler. TTB HDP binasına yapılan saldırıları manşetlere taşıyıp durumu faşizm olarak değerlendiriyor ama hekimlere her gün yapılan zulmü ve hukuksuzluğu en fazla kuru bir basın açıklamasıyla geçiştirir. Hukuk bürosunu ise bu gibi angaryalarla yormaz. Bunun sebebi TTB yöneticilerinin hayatlarının merkezine hekimliği değil ideolojik düşünceyi koymalarıdır. TTB nin üst kademe yöneticileri ne acillerde nöbetle görevlendirilir, sırtı sağlam olduğundan çalıştığı hastaneler de bunu bildiklerinden bunlara mobbing uygulamaz. Bunlar poliklinikte günde 50 den fazla hastaya bakmaya zorlanmaz, ortalamayı almamakla korkutulmaz. Bunlar kaymak gibi çalışıp kendi üyeleri hekimlerin dertlerinin hissetmez. Hekimlerin kızgınlıklarını da kendi ideolojik amaçları yönünde kanalize etmeye çalışırlar. TTB muhiplerine selamlar olsun.
0
Cevapla
postenflamatuar
Sayın bakanımız sağlık çalışanına el kaldıran beni karşısında bulur demişti. Sayın bakanımız mobbingi, işten attırmayı el kaldırmaktan saymıyormuş bir kez daha öğrendik. Bir ara bir BDP milletvekili Vanda acilde çalışan bir hekimimize karşı saldırıda bulunmuş, tehdit etmişti de o dönem sağlık bakanımız ve siyasiler TV lere çıkıp demeç üzerine demeç vermiş, o ilin sağlık yöneticileri de destek turlarına çıkmıştı. Halbuki olayın aynısı ve daha kötüleri de her gün hekimlerin başına geliyor. Ama failler muhalif partinin kıdemli kişilerinden olmadığı için ne bakanlıktan ve ne de hükümet kadrolarından bir açıklama bir tepki gelmiyor. TTB de tıpkı hükümet ve bakanlık gibi bu şiddet olaylarını görmezden geliyor. Taksimde fink atmak, bir marjinal partiye yapılan saldırıyı manşetten vermeye gelince TTB yi tutabilene aşk olsun. TTB muhiplerine saygı ve selamlar.
0
Cevapla
selim ileri
personelini ezen hakkını savunmaktan aciz sağlık bakanlığı ve sağlık bakanlarıdır.AKP her seçimde sağlıktan 8-9 puan fazla aldığı halde personeline hoyrat haklarına ilgisiz bir kurumdur.Ve ne yazık ki bu değişecek gibide değildir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir