Medimagazin logo

Nütrisyon Akademisi Antalya'da başladı

KEPAN Derneği Başkanı Uyar: "AB verilerine göre, toplumdaki normal bireylerin yüzde 5 ile 15'i, hastaneye yatan hastaların yüzde 30 ile 40'ı ve bakımevlerinde yaşayan yaşlıların yüzde 60'ı, malnütrisyonla (yetersiz beslenme) ilintili risk altındadır"
Nütrisyon Akademisi Antalya'da başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA  - Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği (KEPAN) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Uyar, "Avrupa Birliği (AB) verilerine göre, toplumdaki normal bireylerin yüzde 5 ile 15'i, hastaneye yatan hastaların yüzde 30 ile 40'ı ve bakımevlerinde yaşayan yaşlıların yüzde 60'ı, malnütrisyonla (yetersiz beslenme) ilintili risk altındadır" dedi.

KEPAN tarafından düzenlenen Nütrisyon Akademisi, Antalya'nın Serik ilçesi Belek beldesindeki Maxx Royal Otel'de başladı. KEPAN Başkanı Mehmet Uyar, toplantıda yaptığı konuşmada, AB'nin malnütrisyon ve obeziteyi, "en önemli halk sağlığı sorunu" ilan ettiğine dikkati çekti.

Avrupa'daki nütrisyon (klinik beslenme) dernekleriyle yetersiz beslenmeye karşı mücadele için bazı ortak projeler yürütüldüğünü anlatan Uyar, 3 yıl önce Türkiye'deki sağlık çalışanlarına yönelik başlatılan "Malnütrisyona dur diyelim" kampanyasını örnek gösterdi.

Uyar, malnütrisyonun hastalıklarda iyileşmeyi geciktirdiğini, enfeksiyonlara eğilimi artırdığını, hastanede kalış süresini uzattığını, ölüm oranlarını yükselttiğini, ekonomik kayıplara neden olduğunu vurguladı.

Uyar "AB verilerine göre, toplumdaki normal bireylerin yüzde 5 ile 15'i, hastaneye yatan hastaların yüzde 30 ile 40'ı ve bakımevlerinde yaşayan yaşlıların yüzde 60'ı, malnütrisyonla (yetersiz beslenme) ilintili risk altındadır. Bunun Avrupa'ya getirdiği ekonomik yük ise yaklaşık 170 milyar avrodur" dedi.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 200'den fazla uzman hekimin katıldığı Nütrisyon Akademisi, yarın sona erecek.

nütrisyon
akademisi
antalya'da
başladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir