Medimagazin logo

Numune’de asistan hekimler eylemdeydi

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan asistan hekimler, aralıksız 33 saat mesai yapmak zorunda bırakıldıklarını ve döner sermayeden para alamadıklarını belirterek hastane idaresini ve Sağlık Bakanlığı’nı protesto etti.
Numune’de asistan hekimler eylemdeydi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir günlük iş bırakma eylemi yapan bir grup asistan hekim, ''Madem ki Asistanlar Olarak Yok Sayılıyoruz. Öyleyse Hastane Bahçesinde Oturuyoruz'' diyerek, hastane bahçesinde bulunan Helikopter Pisti ve çevresinde 1 günlük oturma eylemi yaptı.


     Hastanenin bahçesinde toplanan asistan hekimler, ''Asistan mağdur, hastalar yasta, hastanemiz iflasta'' yazılı pankart açarak, bir süre alkış tuttu.


     İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, 2002 yılından bu yana uygulanmakta olan Sağlıkta Dönüşüm Programıyla sağlık sistemini alt-üst eden değişikliklere bakıldığında, bunu hayata geçirmeye çalışanların bu sistemden, bu değişikliklerden vatandaşın memnun olduğunu, 2002'de vatandaşın yüzde 38 olan memnuniyetinin de yüzde 70'lere çıktığını ifade ettiklerini söyledi.


     Gören, asistan hekimlerin sağlık sisteminin geleceği olduğunu vurgulayarak, ''Bundan sonra eğer iyi nitelikli sağlık sistemi istiyorsak, bu kitlenin çok iyi yetişmesi ve hayatından memnun olması gerekirken, şu anda vatandaşın memnun olduğu söylenen sağlık sisteminde asistan hekimlerin dile getirdiği sorunlara baktığınızda durumun ne kadar vahim olduğunu anlıyorsunuz. Bu duygular içerisinde olan, hayatından hiçbir şekilde memnun olmayan, emekleri gasbedilen, emeklerinin karşılığı hiçbir şekilde verilmeyen, eğitimleri aksatılan bu asistan hekim kitlesinden nasıl bir yarar umulabilir. Bizim ülkemizin sağlık geleceği bu'' dedi.


     Bu 20-30 bin asistan hekimin sağlığın geleceği olduğunu belirten Gören, ''Bunların arasından akademisyenler çıkacak, iyi uzmanlar çıkacak ve bizim halkımıza nitelikli sağlık hizmeti verecekken, bu insanların içinde bulunduğu duruma bir bakar mısınız'' şeklinde konuştu.


     Hastanenin Beyin ve Sinir Cerrahisi asistan doktorlarından Ekrem Yıldırım'da, 7 gün 24 saat kaliteli ve nitelikli bir sağlık hizmeti vermek ve aynı zamanda eğitim alabilmek için çırpınan, ciddi sınavları kazanarak, yıpratıcı ve pahalı bir eğitimi tamamlayıp bu aşamaya gelmiş olan ve canını dişine takarak çalışan asistan hekimler olarak çalışma şartları, ekonomik koşullar ve özlük hakları açısından ciddi sorunlarla karşı karşıya olduklarını ifade etti.


     Yıldırım, ''Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki döner sermaye adaletsizliğinin ve haksızlığının resmi olarak soruşturulmasını, Ocak'tan itibaren ödenmeyen veya eksik ödenen döner sermaye ek ödemelerinin iade edilmesini, asistan hekimlerin eğitim aldığı gerçeği göz önüne alınarak, performanstan bağımsız, eşit, adil ve iş barışını bozmayacak güvenceli bir ücret ödenmesini, esnek mesai saatlerine son verilmesini ve çalışma saatlerinin resmi olarak belirlenmesini, asistan doktorlara açılan disiplin soruşturmalarının derhal geri çekilmesini, asistan hekimlerin temsilciliğinin kurulması ve görüşlerinin alınacak kararlara yansıtılmasını istiyoruz'' dedi.

numune’de
asistan
hekimler
eylemdeydi
Yorum (2)
op.dr.fikri yetgin
genç arkadaşlar haklı.30 yıl önce asistan olarak girdiğim numuneden 25 yıl önce nöroşirürjien olarak ayrıldım.o tarihlerde numune beyin cerrahisinde tüm marmara bölgesine hitapediyordu.yıllarca iki asistanla bu hizmeti verdik.ama gıkımız çıkmadı,çıkarmadık.çünkü uzman olduktan sonra meslekten beklentimiz vardı.beklentimiz hatırına seve seve bu kadar ağır yükü omuzluyorduk.ama şimdi size neden ağır geliyor biliyormusunuz?MESLEKTE HAYIR KALMADI,MESLEKTE.HAKLISINIZ; HAYIRSIZ BİR MESLEK İÇİN YORULMAK ENAYİLİKTİR.
0
Cevapla
dr mç
Şimdi sesimizi duymazdan gelen medya organları gün gelecek bizden başkasını yazamayacak. Bu sistem yakında onlara dokununca akılları başlarına gelecek. Bütün asistan arkadaşlarımı sonuna kadar desteklşiyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir