Medimagazin logo

NEJM'de 150 yıllık sır açığa çıktı

Kanadalı ve Avustralyalı bilim adamları, 150 yıllık bağırsak sayesinde ilk kez koleraya neden olan bakterinin gen haritasını çıkarmayı başardı.
NEJM'de 150 yıllık sır açığa çıktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bilim adamları, 1849 yılında koleradan ölen bir kişinin bağırsağından çıkarılan "Klasik'' kolera bakterisi ''Vibrio cholerae''nin DNA'sından gen haritasına ulaştı.

Philadelphia'daki tıp tarihi müzesinde saklanan ölen kişiye ait dokuları inceleyen bilim adamları, bu bakterinin ilk köklerine rastladı.

Gen haritasını çıkardıktan sonra bilim adamları bu köklerin, ''El Tor.'' olarak bilinen bakterinin modern kökleri arasındaki farklılıklar hakkında da bilgi sahibi oldu.

Bağırsaklara ulaştığından ve kemiklerde DNA izi bırakmamasından dolayı bakterinin eski örneklerde incelenmesinin çok zor olduğuna dikkati çeken bilim adamlarından Dr. Hendrik Poinar, enfeksiyon hastalığının gelişimini anlamanın, rahatsızlığın zaman içinde nasıl ilerlediğine, insandan insana bulaşmasının artmasına yol açan etkenlere ışık tuttuğunu, araştırma sonuçlarının daha iyi tedavi ve önlemlerin geliştirilmesine imkan sunduğunu vurguladı.

Araştırmanın sonuçları ''New England Journal of Medicine'' dergisinde yayımlandı.

Kolera, 19. yüzyılda milyonlarca kişinin ölümüne neden oldu. Hastalık halen yoksul ülkelerde can almaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünya genelinde her yıl 3 milyon-5 milyon yeni vakaya rastlanıyor, 100 bin-120 bin kişi bu hastalık nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Full tekt için TIKLAYINIZ

nejm'de
150
yıllık
sır
açığa
çıktı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir