Medimagazin logo

Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü Türkiye birincisi oldu

Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü, meme kanseri tarama çalışmalarını aktif bir şekilde sürdürerek hedef nüfusa oranla Türkiye birincisi oldu.
Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü Türkiye birincisi oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Merkez ve ilçelerde meme kanseri tarama çalışmalarının düzenli bir şekilde yapıldığını belirten Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdar Türkoğlu, Türkiye birincisi başarısından dolayı oldukça mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Muş halkına en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceklerini ifade eden Dr. Türkoğlu, “Kanser, günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden oluyor. Meme kanseri, Türkiye için önemli bir halk sağlığı sorunu olup, kadınlarda en sık rastlanan kanserdir” dedi.


Meme kanserinin kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer aldığını kaydeden Türkoğlu, “Hayat boyu her 8 kadında birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanserini erken evrede yakalayabilmek için, kanser mortalitesini azalttığı düşünülen ve etkinliği kanıtlanmış tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu nedenle kanser kontrolünün bir parçası olarak, meme kanserinde topluma yönelik tarama programların uygulanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.


Meme kanseri taramasında hedef nüfus orana göre Muş’un Türkiye’de birinci olmasının özverili bir çalışmaya bağlı olduğunu vurgulayan Dr. Türkoğlu, “Muş ilinin meme kanseri taramasında birinci sırada yer alması, özverili çalışmaya bağlıdır. Bu bağlamda başta Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Ahmet Cemil Ergün, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kontrol Programları Şube Müdürü Tekin Güler, KETEM ekibi, tüm sağlık personellerimize ve kendi sağlıklarını düşünerek kanser taramalarını düzenli yaptıran halkımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

muş halk sağlığı müdürlüğü
meme kanseri
tarama
dr. serdar türkoğlu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir