Medimagazin logo

Müezzinoğlu vizyon projesini açıkladı

İngiltere ve ABD'den sonra Türkiye de kansere karşı GENOM projesini başlattı. Yale Üniversitesi ile protokol imzalandı. Bölge bölge hastalıkların gen haritası çıkarılacak
Kaynak: SABAH - SAFURE CANTÜRK
Müezzinoğlu vizyon projesini açıkladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlıktaki 2023 Vizyon Projesi'ni açıkladı. Projeyi, ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron'dan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da himayesine aldı. Müezzinoğlu, ABD'deki Yale Üniversitesi ile protokol imzaladıklarını belirterek, "Türkiye GENOM Projesi kişiye özel tedavinin yolunu açacak. Özellikle kanser teşhisi ve tedavisi için Türkiye'de bir alt yapı kuracağız" dedi.

Gen ve tıp alanındaki araştırmalarıyla Nobel adayı gösterilen ve çalışmalarını ABD'de Yale Üniversitesi'nde yürüten Beyin Genetiği Program Direktörü Prof. Murat Günel ile görüşüldüğünü belirten Bakan Müezzinoğlu, "Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Yale Üniversitesi arasında yapılan protokol gereği Türk bilim insanları Yale Üniversitesi'nin laboratuvarında eğitim görecekler. Yale Üniversitesindeki laboratuvarların bir örneğini Türkiye'de kuracağız. Geçiş döneminde onlardan hizmet alacağız. Önümüzdeki yıl Türkiye'nin GENOM haritasını çıkaracağız" diye konuştu. 

KANSER GENLERİ ANALİZ EDİLECEK
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu yıl 3 bin akciğer kanseri hastasının genomlarını çıkartarak Yale Üniversitesi laboratuvarlarında inceleyeceklerini ve kişiye özel ilaç tedavisi başlatacaklarını açıkladı. 

KİŞİYE GÖRE İLAÇ KULLANILACAK
Türkiye Gen Haritası'nın hangi bölgelerde hangi hastalıkların görüldüğünü, cinsiyete ve yaşa göre dağılımın nasıl olduğunu göstereceğine dikkat çeken Müezzinoğlu, "Bu harita bize tedavilerde ve tıbbi araştırmalarda yön gösterecek. Böylelikle kişiye özel tedavi imkânı sağlayacağız. Mesela bir hastaya akciğer kanseri teşhisi konuldu. Kanser hücresinin genetik yapısı analiz edilecek. O genetik yapıya göre hastaya uygun ilaç verilecek. Şuan bu alanda 3 etkili ilaç var. Biz kanserin genetik yapısını bilmediğimiz için hastaya 3 ilacı da veriyoruz. Hâlbuki hasta ihtiyaç duymadığı iki ilacın kimyasal yan etkisine maruz kalıyor ve etkili olan ilacın da etki oranı azalıyor" dedi. 

genom
turkiye genom projesi
saglik bakani
mehmet muezzinoglu
kanser genleri
kisiye gore ilac
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir