Medimagazin logo

Müezzinoğlu: Van'da yaşadığımız hadisenin temel sebeplerinden biri..

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 112 Acil Servisi'nin Türkiye'de en büyük sıkıntısının asılsız çağrılar olduğunu belirterek, "Asılsız çağrılar nedeniyle 112 acil hizmetlerimizde aksamalar ve sıkıntılar yaşıyoruz. Van'da yaşadığımız hadisenin temel sebeplerinden bir tanesi de bu" dedi.
Müezzinoğlu: Van'da yaşadığımız hadisenin temel sebeplerinden biri..
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL-Pendik'te esnaf ziyaret eden Müezzinoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "112"ye yapılan asılsız çağrılarla ilgili sorusu üzerine Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"112 Acil Servisi olarak Türkiye'de en büyük sıkıntımız asılsız çağrılar. Asılsız çağrılar nedeniyle 112 acil hizmetlerimizde aksamalar ve sıkıntılar yaşıyoruz. Cumartesi akşamı Van'da yaşadığımız hadisenin temel sebeplerinden bir tanesi de bu. Aynı gün Van'da 10 bin 300 civarında çağrı var ve bunun 141'i reel çağrı. Biz de çağrı yapanla iletişim kurarak vaka ile ilgili bilgi almak istediğimizde çoğunun asılsız olduğunu görüyoruz. Van'daki hadisede bırakılan telefona yeniden ulaşılma sorunu yaşandı. Yaşadıkları yer bir mezra ve mezrada yaşayan tek bir aile... Mezraya giden 7 kilometrelik yol kapalı, gece de hiçbir telefon iletişimi kurulamadığı için muhtemelen bazı teknik eksiklikler ve ihmaller de var. Onları da soruşturuyoruz.

Burada temel sorunumuz asılsız çağrılarla ilgili bir müeyyide uygulayabilir miyiz, bunun uygulanmasında pratiğini sağlıklı yapabilir miyiz, diye çalışıyoruz. Çünkü 10'da 9'unun asılsız çıktığı çağrı sistemiyle bizim 112 acil hizmetlerimizi verimli ve ideal yapabilmemiz zorlaşıyor. 1'de 1 olsa elenme ihtimali olabilir ancak 10 çağrıdan 9'u asılsız çıkarsa yer yer daha da fazlaysa, Van'da ortalama her gün bu rakamlar var... Bazen yolun açılması için bunu bahane yapıyorlar, bazen başka bir nedenle, bazen de tamamen laf olsun diye bunu yapıyorlar. Sistemimizi zora, sıkıntıya sokuyorlar. Bu nedenle özellikle vatandaşlarımız gerekmedikçe 112'yi asla meşgul etmemeli. Biz hak eden vatandaşımıza hak ettiği sağlık hizmetini hiç aksatmadan yapabilelim. Müeyyide kısmıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bir değerlendirme yapacağız uygulanabilir, pratiği olan bir sistem. Kurgulayabilirsek o da sistemi rahatlatacak."

- "Telefon numarasına caydırıcı para cezası gelecek"

Konuyla ilgili ne yapılabileceğinin sorulması üzerine Müezzinoğlu, bununla ilgili birçok boyutuyla değerlendirme yapılacağını belirtti.

Müezzinoğlu, büyük oranda önce telefon numarasına caydırıcı bir para cezasının geleceğini aktararak, "Kim o telefonu yapıyorsa telefon numarasına bir bedel geldiğini görecek, görmeli ki ikinci, üçüncü, beşinci defa yapmamalı. Hapis cezası şu anda gündemimizde olan bir konu değil. Ama caydırıcı bazı tedbirleri alma, cezai müeyyide olarak almamız gerekiyor. Ama en önemlisi toplumsal bilinç ve duyarlılık. Vatandaşlarımızdan hele hele ki hayati tehlike için lazım bu 112'ler ve acil durumlar için lazım bu çağrılar. O nedenle eğlence olsun, zevk olsun, bir başka işimi göreyim diyerek bunun istismar edilmemesi gerekir. Vatandaşlarımızdan da bu duyarlılığı bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Küçük Muharrem'in ölümüne ilişkin yapılan soruşturmayla ilgili bir gelişme var mı?" sorusuna karşılık Müezzinoğlu, şu anda araştırmaların devam ettiğini söyledi.

Müezzinoğlu, kesin sonuç bir ay sonra çıkacağını ama geçici bir otopsi raporunun geldiğini ifade ederek, "Burada tabii en büyük sorun akşam olması, iki iletişim kurulamaması. Çok uzak bir mezrada ve tek bir aile. Aile yakınlarıyla, babayla ne biz irtibat kurabildik ne de onlar bizle irtibat kurabildi. Van merkezden rahmetli olan çocuğun amcası saat 03.30'da arıyor acil hastamız var diye ama çocuk zaten saat 02.00-02.30 gibi vefat etmiş. O arada da irtibat kurulamadığını görüyoruz ama bütün buna rağmen biz hiçbir vatandaşımızın sebep ne olursa olsun bu duruma düşmesini arzu etmeyiz. Hele hele bakanlık olarak acil hizmetlerde biz dünyaya örnek olacak noktaya geldik. Bu tür basit nedenlerle hiçbir canımızı kaybetmemeliyiz" diye konuştu.

müezzinoğlu:
van'da
yaşadığımız
hadisenin
temel
sebeplerinden
biri..
Yorum (12)
A.K.
O çocuğun ölümünde tek sebep siz ve hükümetinizdir.Şunu bunu suçlayarak kurtulamazsınız.En azından Allah(cc) katında....
0
Cevapla
halim harap
Yıllardır söylenir asılsız ihbarlar. Yukardaki sayıyı okuyunca şaşkınlıktan dilim tutuldu adeta.10300 çağrı var bunun sadece 141 i gerçek. Yani yaklaşık yaklaşık 10160 çağrı asılsız. Saatte yaklaşık 400, dakikada yaklaşık 7 asılsız çağrı. Bu güne kadar ne yaptınız peki? Koca bir hiç. Neden? Çünkü asılsız çağrı yapanlar sizin seçmeniniz.
0
Cevapla
murat
sağlık bakanı haklı... maalesef çok sayıda asılsız çağrı mevcut. ama hoş bir görüntü değil AKP ile 112 acil servisi tanıdık inşallah daha iyi olacak allaH (CC) RTE yi başımızdan eksik etmesin
0
Cevapla
Derya onur
Helikopter ambulanslar devreye sokulsaydı bu çocuk yaşamaz Miydı?
0
Cevapla
cengiz
neden her şeye bir bahane bulmak zorundalar onu hala anlayabilmiş değilim.inanın 112 de çalışan personelin küçücük bir ihmali olsun bakan bütün suçu onun sırtına yığmasını bilir.Eski bakan hatası olmasada personeli peşinen linç ediyordu.adam işi çözmüştü bunun gibi sonradan açıklama yapmak zorunda kalmıyordu.O hastaya geceyarısı o şartlarda ulaşılması imkansız.Helikopterle ulaşılabilirdi deniliyor ama gece karanlıkta karla kaplı o mezrayı bulması uygun yer bulup inmesi biraz zor.Helikopter şöförlerini taksi şöförleriyle karıştırmayın.O bölgede çalışmamış birine bunu anlatmak zordur.zaten bakanda bilmediğinden bahaneyi asılsız çağrılarda bulmuş.Allah rahmet eylesin.Alacak nefesi bu kadarmış.Sözde inançlı bir toplumuz ama inançsızlar kadar sağduyulu olamıyoruz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir